Yakındoğu Neolitik'inde Phallous sembolü sorunu
The problem of Phallous Symbol in the Near Eastern Neolithic
- Tez No: 262756
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tez çalışması, Yakındoğu Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem'den Çanak Çömlekli Neolitik Dönem'e geçiş aşamasında, toplumsal yapının öğelerinden biri olan ve dönem toplum bilincinde, bereket olarak yorumlandığı düşünülen ?Sembolizm? olgusunu ve bazı yerleşmelerde görülen ?Phallous Betimlemeleri?ni ele almaktadır.Yakındoğu Neolitik'inde Phallous Sembolü Sorunu adlı bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama; dönem ve dönem sembolizmi ile ilgili genel bilgilerin tanımlanması, konunun çıkış noktası olan Mezraa Teleilat yerleşmesinin ve konuyla ilgili yerleşmelerin genel özelliklerinden oluşmaktadır. İkinci aşama; Mezraa Teleilat yerleşmesinde bulunan phallous heykelciklerinin; tipolojik olarak ayrımı ve bu ayrıma göre malzemenin tanımlanması ve yine Mezraa Teleilat yerleşmesi içinde değerlendirilmesini içermektedir. Üçüncü aşama ise; malzemenin tanımlandıktan sonra kazı arşivleri, raporlar ve yayınların taranması ile ilgili yerleşmelerle beraber genel bir değerlendirilmesinin yapılması ve Yakındoğu Neolitik Dönem içerisinde phallous kavramının yeri hakkında cevap aramayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the ?symbolism? phenomenon, commonly interpreted as fertility and the ?Phallous Representations? seen at a number sites as an element of social structure and social consciousness during the transitional period between Pre-Pottery Neolitihic and Pottery Neolitihic in Near East.The study presented here under the title of ?The Problem of Phallous Symbol in the Near Eastern Neolithic? consists of three stages. The first stage is formed by introductory information and a brief presentation of the sites mentioned in the text together with Mezraa Teleilat as a starting point. The second stage follows with the typological classification of the phallous figures of Mezraa Teleilat and the definition of material based on this classification with an assesment for the site of Mezraa Teleilat. Finally the third stage concentrates on scanning through the excavation archieves and research reports for a general evaluation along seeking the answers for the wherebouts of the concept ?Phallous? in the Near Eastern Neolithic.