Fikir ve sanat hayatımızdaki yeri bakımından Yeni Mecmua üzerine bir inceleme
An investigation (analysis) on the ournal of 'Yeni Mecmua' in terms of thought and art
  1. Tez No: 262767
  2. Yazar: YASİN BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma ?Yeni Mecmua? üzerine yapılmış tematik bir incelemedir.Giriş bölümü hariç, üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde genel anlamıyla dil ve Türk dili üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde, güzel sanatların bir kolu olarak edebiyat, Türk edebiyatı, dergide neşredilen telif Türk edebiyatı örnekleri ve Batı edebiyatı ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde ise, tarih, sanat ve estetik, resim, musiki, mimari ve tiyatro ile alakalı değerlendirmelere yer verilmiştir.Yapılan incelemede ?Yeni Mecmua? merkeze alındığı için ele alınan konularda derginin dışına çıkılmamaya özen gösterilmiştir.Sonuç olarak, Yeni Mecmua'nın yayımlandığı dönem olan 1917-1918/1923 yıllarında, oluşturmaya çalıştığı fikir ve düşünce dünyasının genel çerçevesi ve bunun içerisinde edebiyatın yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a theme-based investigation of ?Yeni Mecmua?The first chapter of this three-chapter work, excluding introduction, includes a broad description of language and Turkish language. The second chapter focuses on literature and Turkish literature as a branch of fine arts. Samples of Turkish literature published in the magazine follow these topics. The chapter also includes Western literature.The third chapter, on the other hand, consists of comments on history, art and aesthetics, painting, music, architecture and theatre.Since this study focuses on ?Yeni Mecmua?, the topics investigated center around the magazine.In conclusion, the study aims to present the framework of the world of ideas that the magazine aimed to establish while it was published between 1917-1918/1923 and the place of literature in this world of ideas.