Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. Maddesi bağlamında özel hayatın gizliliği ve korunması
According to the Article 8 of European Convention on human rights the right to privacy and protection of privacy
  1. Tez No: 262824
  2. Yazar: SEDA ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, kişinin maddi ve manevi gelişimi açısından en önemli alan olan özel hayat ve bu hayatın gizliliği ve korunması incelenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde; aile, konut ve haberleşmeyi de kapsayacak şekilde düzenlenmiş olan bu kavram, çalışmanın bütününde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları ışığında irdelenmiştir. Söz konusu kavram ayrıca Türk Hukuku'ndaki düzenlemeler açısından da incelenmiş ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin özel hayatın gizliliği ve korunmasına yönelik olarak Hukuk sistemlerinde öngördüğü standartlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the importance of showing respect and protecting the right of one?s privacy and the protection of privacy; which are essential for one?s physical and psychological growth and also social development. This concept, Article 8 of the European Convention on Human Rights, which includes the right of one?s ?private and family life, his home and his correspondence?, has been thoroughly examined and scrutinized throughout this thesis under the light of the cases and verdicts of the European Court of Human Rights. The concept at issue has also been evaluated in accordance with Turkish Law and Regulations. The standards set by the European Court of Human Rights on privacy and the protection of privacy have been established for judicial law systems.