Avrupa Birliğine giriş sürecinde Türkiye'nin sosyal politikası, özürlülerin konumu sorunları ve rehabilitasyonu
The main problems and the rehabilitaion of the disabled people in Turkey towards the accession progress to the European Union
  1. Tez No: 262823
  2. Yazar: MUHAMMED NACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Social Services, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliğine giriş sürecinde olan Türkiye'nin Sosyal Politikasını incelemek, son yıllarda bu alanda yapılan reformları ve özellikle risk gruplarının en başında gelen özürlülerin konumunu, sorunlarını incelemek; özürlülerin sosyal politika çerçevesinde Avrupa Birliğindeki konumlarını da göz önünde bulundurarak sorunlarına çözüm önerileri sunmak amacıyla hazırlanmıştır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Avrupa Birliği'nin Sosyal Politikası incelenmiştir. Sosyal Politikanın ortaya çıkışı, geçirdiği aşamaları ve yenilikleri ele alınmıştır. Ayrıca bu politika oluşturulurken karşılaşılan temel uyum sorunları incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş sürecinde en zorlandığı konu olan Sosyal Politikasının tarihçesiyle birlikte geçirdiği tüm evreleri ele alınmış ve bilhassa uygulamada yaşanan sorunlar dile getirilmiştir. Üçüncü bölümde, Özürlülük sorununa genel bir bakış yapıldıktan sonra Türkiye'de özürlülerin sorunları, bu konuda Avrupa Birliği uyum yasaları da göz önünde bulundurularak yapılan reformlar ve kanunlar incelenmiştir. Bu son bölümde Türkiye'de Özürlülerin Rehabilitasyonuna yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığı incelenmiştir. Bu bağlamda Ankara ve İstanbul'da özürlülere hizmet veren bazı kurum ve kuruluşlar incelenmiş bunlarla ilgili bazı veriler verilmiştir. Daha sonra buralarda yaşanan sorunlarla alakalı bazı öneriler getirilmiştir. Avrupa Birliği üyesi bazı ülkelerle karşılaştırmalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to analyze the Turkish Social Politics towards the Accession Progress to the European Union, to study the main reformations made in Social Politics, especially the situation, and the problems of the disabled people that is the main part of the risk groups. Apart from this it is amimed to put forward some suggestions to these problems referring to the cas in European Union.The study is composed of three chapters. In the first chapter, The Social Politics of European Union has been studied. The emergence of the social politics, its evolution and the reforms are analyzed. In this chapter, the main adoptation problems faced during the establishment of social politics are also studied. In the second chapter, the social politics that is the most disturbing unit that Turkey suffers from during the adoptation process to Europen Union with its history and evolution processes are analyzed. Besides, the main problems faced during the application of the politics are referred. In the third chapter, the problems, of disabled people and the reforms carried out along with the European Union process are examined after a general overview of disability issue. In this last chapter, the main rehabilitation programs carried out in Turkey are also analyzed. Thus, some institutions established for disabled people in Istanbul and Ankara are studied and some facts related to these institutions are given. After that some suggestions for the problems faced in these places are carried out and finally some comparisons with the European Union member countries are made.