Reproductive practices: Kurdish women responding to patriarchy
Üreme pratikleri: Ataerkillik ile mücadele eden Kürt kadını
  1. Tez No: 262840
  2. Yazar: MİKİ HİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu tez Van'da yaşayan köyden kente göç etmiş Kürt göçmenler arasında üreme pratiklerini araştıran bir örnekolay çalışmasıdır. Van, ülkedeki üreme oranındaki hızlı düşüşe rağmen yüksek üreme oranının korunduğu doğu illerinden birisidir. Ancak, Kürt nüfusunun yoğun olduğu Van ve diğer bazı illerde doğurganlık oranının yüksek olarak devam etmesinin yanında 1980 ve 2000 yılları arasındaki dönemde ise artmıştır. Farklı üreme eğilimlerinin arkasındaki sosyal dinamikleri sorgulamak için bu tezde, bir Kürt göçmen mahallesinde kadınlarla mülakat yapılarak onların üreme deneyimleri, özellikle siyasal iktisat bağlamındaki ataerkil sosyal ilişkilere gömülü olan üremeye vurgu yapan feminist siyasal iktisat açıdan incelendi. Bu tez, çalışmanın yapıldığı mahallede yaşayan Kürt göçmenlerin 1980'lerden sonraki neo-liberal iktisadi politikalar ve 1990'lardaki yıkıcı kitlesel yerinden olma sonucunda ortaya çıkan ciddi sosyoekonomik güvensizliklere maruz kaldıklarını ileri sürmektedir. Kente göç kadınlara güçlendirici fırsatlar sunabilirdi. Ancak, ataerkil pratiklerin geleneksel kırsal biçimi son zamanlara kadar devam ederken, ataerkilliğin yeni bir biçimi güvensizlik ortamında kadınların hareket özgürlüklerini sıkı bir şekilde denetleyerek erkeksi özgüveni yeniden kurmaya çalışır ve kadınların kamu alanına ve dolayısıyla üreme sağlığı hizmetlerine erişimini önemli ölçüde engeller. Bu tez, yakın zamanda göç eden Kürtler arasında devam eden yüksek doğurganlığın, üreme haklarını uygulamak için gerekli olan kadın özerkliğinin aleyhine olacak şekilde yeniden biçimlenen ataerkillik ile yakından ilişkili olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This disseration is a case study of reproductive practice among Kurdish rural-urban migrant women in Van, Turkey. Van is one of the eastern provinces where high fertility persists despite the rapid fertility decline in the country. In Van and some other provinces where Kurdish population concentrates, however, fertility levels not only continue to be high but also increased in the period between 1980 and 2000. In order to explore the social dynamics behind the divergent fertility trend, this dissertation conducted interviewing with women in a Kurdish migrant neighbourhood and examined their reproductive experiences from the feminist political economic perspective that pays particular attention to reproduction?s embeddededness in patriarchal social relations which are contingent upon political economic contexts. This dissertation argues that Kurdish migrants in the studied neighbourhood experienced, and still experience, considerable socioeconomic insecurities resulted from the neoliberal economic policy since the 1980s and the destructive mass displacement in the 1990s. Migration to the city could offer women empowering opportunities. Yet, while the traditional rural form of patriarchal practices lingered until recently, a new form of patriarchy seeks to restore masculine confidence in the context of insecurities by tightly controlling the woman?s movement and considerably hinders her access to public spaces and hence reproductive healthcare. This dissertation proposes that enduring high fertility among the recent Kurdish migrants can be closely related to the form of patriarchy reconfigured in a way to work against the woman?s autonomy which is essential for the exercise of reproductive rights.