Liorhysus hyalinus (F.)(heteroptera: Rhopalidae)'un kimyasal yapısı üzerinde bazı araştırmalar
Same investigations on the chemical composition of L.hyalinus
- Tez No: 739
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
18 ÖZET Rhopalidae familyası içinde yer alan Liorhyssus hyalinus, bir tohum zararlısıdır. Konukçularınm tohumları ile beslenmesi ve tohumların süt olumu devresini kısa sürede tamamlanmasından dolayı üretimleri güçleşmek tedir. Bu yüzden yapay besinin saptanabilmesi amacı ile böceğin kimyasal yapısının bilinmesi gerekmektedir. Doğadan toplanan bireyler laboratuvarda yetiştirilmiş ve içerdikleri su, protein, yağ gibi temel yapı taşları kantitatif olarak analiz edilmiş tir. Buna güre su miktarının vücutlarında %67.395 ile %B4.507 arasında değiştiği saptanmıştır. Protein miktarı ise % 57.247 ile. % 64 arasında tes pit edilmiştir. Eldeki laboratuvar olanakları ile diğer yapı taşları konu sunda sağlıklı bilgi elde edilememiştir. Ancak elde edilen bu sonuçlarla yapay bir diyetin hangi niteliklerde olması gerektiği ana hatları ile saptanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
19 SUMMARY Same Investigations on the Chemical Composition of L.hyalinus Liorhyssus hyalinus is a seed pest belonging to Rhopalidae family. Its reproduction is limited because it feeds an its host plant of the milky stage of the seeds which completed in a very short period. Chemical structure of the pest should be known in order to develope.the artificial diet. Individuals collected from the field were grown under laboratory conditions and their basic elements as water, protein and fat were determined quantitatively. Thus; it was found that the water content of the pest changed between S7.395 - B^.5G7%, protein between 57.247 - Bk. ODD %. Under present laboratory conditions, it wasn:t possible to got hEalthy results in relation to the other basic elements. However, with the obtained results it is possible to determine the contents of the artificial diet.