On the concept of irony in Rorty
Rorty?de ironi kavramı üzerine
- Tez No: 262841
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İroni, hem sözel/mantıksal karakteri hem de estetik boyutu sebebiyle uzun zamandır felsefe ile sanat arasındaki sınırda görülegelmiştir. Son zamanlarda Rorty, ironiyi liberal bir toplumda temel söylem tavrı olarak önermiştir. Bu çalışma liberal ironiyi felsefi bir bakış açısından incelemeyi amaçlamaktadır. İroninin belirli bir öznellik ve etik anlayışının temsilcisi olduğu, uyumluluğa dayanan bir hakikat anlayışında özel öneme sahip bir eleştirel araç olduğu ve hem akılsal olana hem de akılsal olmayana hitap eden bir söylemsel biçim olduğu gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Irony has for long been on the boundary between philosophy and arts owing to its both verbal/logical character and its aesthetic appeal. Recently, Rorty proposed irony as the main discursive attitude in a liberal society. In this study, I investigate liberal irony from a philosophical perspective. More specifically, I demonstrate that irony is representative of a certain view of subjectivity and an ethical stance, a critical tool that is of special importance in a coherence view of truth and a rhetorical form that appeals both to the rational and irrational.