Spinoza felsefesinde beden-bilinç bağlamında özgürlük
Freedom in body-concious concept in Spinoza philosophy
- Tez No: 262858
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ATTİLLA ERDEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Spinoza felsefesinde insanın özgürlüğünü ele aldığım bu çalışmada Spinoza özgürlüğü Tanrı ya da Doğa anlayışı bağlamında ortaya koyar. Tanrı mutlak olarak tek özgür olan varlıktır ve o sonsuz olan öznitelikleriyle sonsuzca etki ettiği için özgürdür. Tüm var olanlar Tanrı'nın özniteliklerinin birer sonlu moduslarıdır. Bu sonlu moduslar içinde insan beden-ruhtan oluşmaktadır ve yalnızca insan bilinçli bir var olan olması dolayısıyla özgürlüğün olanağına sahiptir.Spinoza özgürlük ile zorunluluğu ilişkilendirmiş ve özgürlüğü zorunluluğa bağlanma, kendi doğasının zorunluluğuna göre etki etme olarak tanımlamıştır. Bu nedenle özgürlük yalnızca akılda, ruhta değil, insanın zorunluluğa bağlılığını sağlayan bedenle birlikte gerçekleşmektedir. İnsan bedeni ve ruhuyla birlikte etki ettiğinde, yani özüne, doğasına göre etki ettiğinde özgür olmaktadır. İnsanın kendi özüne dayanan etki etmesi nedenlerin bilgisine sahip olarak, kendi öz bilincine, yani kendi doğasının ve özünün bilincine sahip olarak etki etmesidir. Bu nedenle insan bilmek zorundadır. İnsan aklın egemenliğinde olduğu zaman doğruyu, iyiyi, kendisine yararlı olanı bulacak ve bu doğrultuda erdemli, özgür ve mutlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study which I took up the freedom of the human being in Spinoza philosophy, Spinoza puts forward the freedom in the concept of God or Nature approach. God is the only being which is absolutely free and he is free because he affects infinitely with his infinite attributes. All of the beings are the finite modes of the attributes of God. Among these finite modes, the human being is composed of the body-mind and only the human being has the opportunity of freedom because he is a conscious being.Spinoza associated the freedom and necessity and defined the freedom as being dependant on necessity and affecting according to the necessity of his own nature. Because of this reason, the freedom is realized together with the body which ensures the dependence of the human being on the necessity, but not with the mind only. When the human being affects with his body and mind, namely when he affects according to his essence and nature, he becomes free. Affecting by the human being based on his essence is affecting as having the knowledge of reasons and having his essential consciousness, namely the consciousness of his own nature and essence. Because of this reason, the human being has to know. When the human being acts in accordance with the guidance of mind, he will find the truth and what is useful for him and will be virtuous, free and happy accordingly.