Avrupa Birliği gençlik politikaları çerçevesinde gençlik programı ve etkileri
Youth in action programme and its effects within the framework of European Union youth policies
- Tez No: 262857
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gençler, Avrupa Birliği'nin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişiminde önemli bir paya sahiptirler. Geleceğin liderleri bugünün ortakları olan gençlerin kendi hayatları hakkında söz sahibi olacakları bir gençlik politikasına ihtiyaçları vardır. Gençlik politikası, gençlerin topluma aktif katılımını sağlayacak, vatandaşlık bilincini güçlendirecek, istihdam ve eğitim konularında gerekli beceriyi kazandıracak bir yapıda olmalıdır. Ancak gençlik politikası oluşturulurken bir takım zorluklarla karşılaşılmakta, sektörler arası politikalarla iş birliğine gerek duyulmaktadır.Bu çalışmada, Avrupa Birliği gençlik politikasının oluşturulma sürecinde karşılaşılan zorluklara değinilmiş, çözüm önerileri tartışılmıştır. Avrupa Birliği'ne bağlı gençlik alanında çalışan yapıların yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi gibi iki önemli kuruluşun gençlik alanındaki faaliyetleri ve gençlik politikalarına katkıları incelenmiştir. Son olarak, Gençlik Programı kapsamında eylemler tanıtılmış, kültürlerarası diyaloğa, Avrupa Vatandaşlığına, yaygın eğitimin tanınmasına ve gençlik katılımına katkıları aktarılmıştır. Gençlik Programı'nın daha fazla gence ulaşması gerekmektedir. Gençlik Programının özellikleri ve etkileri aktarılırken gençlerin, gençlik çalışanlarının, gençlik alanında çalışan kuruluşların tecrübelerinden, gençlik projelerinde yer almış yerli ve yabancı katılımcıların görüşlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Young people play an important role in European Union`s economic, social and cultural development. Young people, leaders of the future and today`s partners, need a youth policy so they can have a word about their own lives. The youth policy will ensure the active participation of young people in society, strengthen the consciousness of citizenship and give the necessary skills for employment and education. However, we are facing some difficulties while creating a youth policy, so we need to cooperate with inter-sectoral policies.In this study, difficulties encountered in the process of the creation of a European Union youth policy are addressed. Other than working in the field of youth organizations affiliated to European Union, United Nations and European Council were examined as the organization's two major activities in the field of youth and youth policies contributions. Finally, Youth in Action Programme was introduced in the context of actions, and it's contributions to intercultural dialogue, European citizenship, recognition of non-formal education and youth participation were mentioned. Youth in Action Programme was developed to reach more young people and receive their opinions. In the analysis of Youth in Action Programme characteristics and effects, the experiences of young people, youth workers and organizations which work in the youth field, the opininons of domestic and foreign participants of youth projects were used.