Spalax leucodon (Rodentia: spalacidae) epidermisinin ince yapısı ve UV ışığının epidermise etkisi
Ultrastructure of the epidermis of spalax leucodon (Rodentia: Spalacidae) and the effect of uv radiation on the epidermis
  1. Tez No: 9489
  2. Yazar: MUSTAFA YEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
I 1 ÖZET Doktora Tezi Spalax leucodon (Rodent i a: Spalacidae) EPİDERMİSİNİN İNCE YAPISI VE UV IŞ1?ININ EPİDERMİSE ETKİSİ Mustafa Yel Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabil im Dal i Danışman : Yard. Doç. Dr. Turan GÜVEN 1990, Sayfa: 60 Jüri: Yard. Doç. Dr. Turan Güven Prof.Dr. Şevki Yazgan Doç. Dr. Zekiye Suludere Bu tezde normal ve UV ışınları ( Xmax=254 nm; 0.00147].cm-2. s-1; 52 saat, 112 saat ve 168 saat sürelerle) ile ışınlanmış Spalax leucodon epidermisinin ince yapısı incelenmiştir. S. leucodon epidermisinde dermişten yüzeye doğru stratum basale, stratum spinosum, stratum granulosum ve stratum corneum olmak üzere dört tabaka ayırt edilmiştir. Stratum basale tek katlı bir hücre tabakasıdır. Bazal hücreler hemidezmozomlarla bazal lamî- naya, dezmozomlar la da birbirlerine ve spinoz hücrelere bağlanırlar. Stratum spinosum 2-3 hücre tabakasından meydana gelmiştir. Stratum granulosum'da çok miktarda keratohiyalin granülü bulunur. Stratum corneum 15-20 boynuzsu hücreden oluşmuştur. UV ile ışınlanan S. leucodon epidermisinde, bazal hücrelerin diğer hücrelerle olan bağlantısı zayıflamış, dezmozom yapı sına katılan tonofi lamentlerde patolojik kümelenme görülmüştür. Sitoplazma ve mi tokondriler vakuol leşmiş; çekirdekte çentiklenme ve çekirdekçikte büyüme görülmüştür. Stratum corneum'da boynuzsu hücrelerin içinde lakünler ve küresel cisimler oluşmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Spalax leucodon, epidermis, ultraviyole ışığı, deri ince yapısı.
Özet (Çeviri)
I 1 I ABSTRACT Ph. D. Thesis ULTRASTRUCTURE OF THE EPIDERMIS OF SPALAX LEUCODON (Rodent i a: Spa lac i dae) AND THE EFFECT OF UV RADIATION ON THE EPIDERMIS Mustafa Yel Ankara Universi ty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assos.Prof.Dr. Turan GÜVEN Year : 1990, Page: 60 Jury : Assos.Prof.Dr. Turan Güven Prof.Dr. Şevki Yazgan Assoc. Prof.Dr. Zekiye Suludere The intact ul trastructure of Spalax leucodon epidermis and the effect of UV radiation ( Xmax=254 nm; 0.00147].crrr2. s"1 ; for periods of 52,112, 168 hours) on the epidermis have been investigat ed. On the intact S. leucodon epidermis four strata, i.e. stratum basale, stratum spinosum, stratum granulosum and stratum corneum have been differentiated from dermis towards outside. Stratum basale consistsof a single layer of cells. Basal cells are bound to each other and to the spinous cells by desmosomes, whereas binding to basal lamina is through hem i desmosomes. Stratum spinosum is composed of 2 or 3 layers of cells. Large amount of keratohyal ine granules are observed in stratum granulosum. Stratum corneum consists of 15-20 layers of horny cells. In the UV-i rradiated epidermis, the connection of the basal cells with others is weakened and pathological floculations of tonof i laments in the desmosome structure is observed. Vacuolation in the cytoplasm and mitochondria, wrinkles in the nucleus and increase in size of nucleolus are obvious. Lacunae and spherical bodies are formed within the horny eel Is KEY WORDS: Spalax leucodon, epidermis, UV radiation, skin- ul trastructure.