Kosova'da katolik kilisesi ve günümüzdeki durumu
Catholic church in Kosovo and its situation today
  1. Tez No: 262882
  2. Yazar: SEAD PAQARİZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
?Kosova'da Katolik Kilisesi ve Günümüzdeki Durumu? konulu çalışma ile dünden bugüne ana hatlarıyla genelde Kosova'daki Hıristiyanlık ve özelde Katolik Kilisesi'nin tarihsel gelişimi ele alınmıştır.395 yılında Büyük Roma İmparatorluğu'nun Doğu ile Batı olmak üzere ikiye bölünmesiyle Kosova da ikiye bölünmüştür. Kısa bir süre sonra ise Kosova'nın hâkimiyetini Bizans sağlamıştır. Orta çağda yaşanan göçler tüm Balkanlarda olduğu gibi Kosova'nın da etnik ve kültürel değişimine neden olmuştur. Özellikle Slavların Kosova topraklarına yerleşmeleri VII. yüzyıldan Osmanlıların gelişine kadar ki dönemi içerisinde Kosova'nın Slav-Ortodoks asimilasyon uygulamalarına maruz kalmasına sebep olmuştur. Bu zaman zarfında var olan Kosova'daki Katoliklerin durumu daha da zorlaşmıştır.Elde edilebilen imkânlar ölçüsünde yapılan bu araştırmaya göre Kosova'daki Hıristiyanlık apostolik döneme ait değildir. Bir müessese olarak Katolik Kilisesi'nin Kosova'daki varlığı Osmanlı Dönemi ile başlamaktadır. Osmanlının gelmesiyle Kosova'daki Slav-Sırp-Ortodoks asimilasyona son verilmiştir. İslam dinin kuralları gereği Osmanlı Devleti herkese adil davranıp tüm dinlerin mensuplarına eşit haklar tanımıştır. Dolayısıyla Kosova'da Katolik Kilisesi de bu haklardan yararlanarak bu dönem içerisinde tam anlamıyla kurumsallaşmış ve faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır. K.K.K. her sahada önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde ise siyasetteki rolü ve tesiri göze çarpmaktadır. Katolikler Kosova'da sayı açısından Müslüman ve Ortodokslardan sonra üçüncü sırada yer almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The study that?s about the ? Catholic Church in Kosovo and Its Situation Today? was taken in principle (main) lines generally Christianity and particularly Catholic Church?s historical progress from the past to the present time.In 395 year, as well as Kosovo, he great Rome Empire was divided in two parts. In the short time, Byzantium dominated in Kosovo. In Balkan Peninsuela the migration happened in the Middle Agws period that in the same time this situation caused ethnical and cultural changes in Kosovo. Especially, from the period between the settelment of slavs in VII. century to the aduent of ottomans, Kosovo was exposed to application of slav-orthodox asimilation. During the period, the position of catholics in Kosovo became harder.According to this study the possibilitions that has taken show us that Christianity in Kosovo doesn?t belong to Capostolik Period. The existing of Catholic Church as institute started from the period of Ottoman?s. The Ottomans put the end to Slav-Serb-Orthodox assimilation in Kosovo. According to the rules of Islam religion, Ottoman Empire had justly taken action and gives equal right to everyone who lived in Kosovo. Therefore, Catholic Church in Kosovo benefied from these rights during this period and exactly became institutionalized and intensified its activities. Catholic Church in Kosovo takes a significant role everywhere. Nowadays, it gives vent to its role in policy and influence. According to the number of Muslims and orthodox, the catholics take the third place in Kosovo.