Kosova vilayeti: İpek Sancağı'nın idari ve sosyal yapısı (XIX. yüzyıl)
The province of Kosovo; administrative and social structure of the Sanjak of Peja (19th century)
  1. Tez No: 317761
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN AHMETAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
XIX. yüzyılının ikinci yarısından itibaren getirilen düzenlemelerle birlikte idari yapıda meydana gelen değişiklikler Osmanlı Devleti'nin tüm vilayetlerine yansımıştır. Kosova vilayetinin önemli merkezlerinden İpek sancağı da böyle bir dönemde teşekkül etmiş, Osmanlı idari mekanizmasının yeni yapılanmasını sancak yönetiminde uygulamıştır. Sancak idare meclisleri, muhasebe, vergi, belediye, mahkeme, maarif ve benzeri birimlerine sahip olan İpek sancağı yönetim kadrosu ve faaliyetleriyle Osmanlı taşra teşkilatının örnek bir modelini oluşturmaktadır.Çoğunluğunu Müslüman Arnavutların oluşturduğu İpek sancağında dini ve etnik unsurlar itibariyle Müslümanların yanında Latin olarak isimlendirilen Katolik Arnavutlar ve Bulgarlar mevcuttur. Eğitim alanında ibtidai mekteplerden başlamak üzere, rüştiye mektepleri ve medreselerin faaliyette oldukları görülmektedir. Ekonomik açısından da İpek sancağının çoğunlukla tarım, ticaret ve hayvancılığa dayalı bir yapısı vardır.Gerek idari teşkilatlanması, gerek eğitim kurumları, gerekse dini ve etnik yapısıyla İpek sancağı özelde Kosova vilayetinin genelde Balkan coğrafyasının önemli bölgelerinden birini teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
After the regulations made in the second half of the nineteenth century, administrative changes were reflected in all provinces of the Ottoman State. The sanjak of Peja, one of significant centers in the Province of Kosovo, was formed in this period and the new structure of the Ottoman administration was realized there. Having had units such as administrative council, accountancy, tax, municipality, court of justice and education, the sanjak was a sample of the Ottoman provincial organization.Considering religious and ethnic factors, there are Bulgarians and Catholic Albanians who are named Latin along with Muslims in sanjak of Peja where the majority consists of Muslim Albanians. It is seen that Ibtidai (First Schools), Rustiye (High Schools) and Medrese are active on education. Echonomy is mostly based on farming, trade and stockbreeding in sanjak of Peja.With its managerial organizations, education instutions and religious and ethnic structure, sanjak of Peja is one of the important regions of Kosovo province in particular and of Balkans in general.