Şah Veliyyullah Dihlevî'nin Hüccetullahi'l-Bâliğa adlı eserindeki Hikmet-i Teşrî' anlayışı
The idea of Hikmat-i Taşri? in the book Hujjat Allah al-B?liga by Shah Valiyyullah Dihlaw?
- Tez No: 262881
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS VEHBİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez çalışmamızın konusu Şah Veliyyullah Dihlevî'nin (ö. 1762) Hüccetullahi'l-Bâliğa adlı eserindeki hikmet-i teşrî' anlayışının incelenmesidir. Şah Veliyullah 18. Yüzyılın müceddidi kabul edilen, yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve dini şartlarının olumsuzluğu karşısında büyük bir ıslah ve tecdit faaliyeti gösteren ve bunun gerçekleştirilmesinde de ciddi anlamda başarı sağlayan Hindistanlı bir İslâm âlimidir.Şah Veliyyullah tüm İslâmî ilim dallarında birçok eser kaleme almıştır. Ancak onun İslâm dünyasında tanınmasına vesile olan eseri Şer'î Hükümlerin hikmetleri ve İslâm Şeriatının felsefesi üzerine kaleme almış olduğu Hüccetullahi'l-Bâliğa adlı eseridir. Dihlevî'nin bu eseri hikmet-i teşrî'i konu edinen ilk müstakil eser olma özelliğini bünyesinde barındırmakla birlikte, sahip olmuş olduğu yetkin ilmî kişiliği sayesinde eser, alanında en muteber olma özelliğini de göstermektedir. Dihlevî'nin kaleme almış olduğu eserinin değeri ulema tarafından takdir edile gelmiştir ve kendisinden önce de benzeri bir eserin bulunmadığı ifade edilmiştir.Hikmet-i teşrî' ilmi şerî hükümler ile amaçlanan maddi manevi fayda, kamu yararı ve maslahatı demektir. Bu ilim İslâm dininin şer'î ahkâmı ile gerçekleştirmek istediği gayelere ve maslahatlara ışık tutuyor olmasından dolayı İslâm dininin bütüncül bir şekilde kavranmasına ve müminin daha şuurlu bir hal almasına vesile olur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the idea of hikmat-i taşri? in the book Hujjat Allah al-B?liga by Shah Valiyyullah Dihlaw?. Shah Valiyyullah was an Indian Muslim scholar who has been considered al-mujaddid (renewer) of the 18th century, and played very important roles in renewing the religious, political and social conditions of his time. Although he wrote many books in all the Islamic fields, he is famous for his book Hujjat Allah al-B?liga, which focused on the divine wisdom (hikmat-i taşri?) of the religious commands and the philosophy of Islamic Law. This book was the first separate work on hikmat-i taşri?. This book was appreciated by the Muslim scholars and considered to be unique throughout the history to its time.Hikmat-i taşri? means the corporeal and spiritual benefit, public interest and advantage aimed by the religious commands. Shedding light on the aims of the religious commands of Islam, this science is useful for the understanding Islam as a whole.