Kurtuluş Savaşı alanlarının turizm coğrafyası
The tourism geography of Turkish Independence War
  1. Tez No: 262915
  2. Yazar: AHMET SERHAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını borçlu olduğu Türk Kurtuluş Savaşı'nın (1919 ? 1923) muharebelerinin geçtiği mekanlar, bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.Savaş alanı turizmi, Türkiye turizmi için yeni bir faaliyet türüdür. Çalışmamızda, savaş alanı turizmi kavramı ve Türkiye'deki uygulamaları üzerinde kısaca durulmuştur.Tezimizde, tarihsel olaylar ve bunların geçtiği yerler tespit edilmiş; bunların bugünkü durumları, turistler ve gezginlere yol gösterecek şekilde, turizm coğrafyası çerçevesinde tanıtılmıştır. Yapılan saha araştırmaları, tarihsel kaynaklar ve anılarla desteklenmiş, olaylar ile mekanların örtüşmesi sağlanmıştır.?Bugün tarihi muharebelerin geçtiği mekanlarda ne görürüz?? sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Belirtilen tarihi dönem ve coğrafi bölge kapsamında, İnönü Muharebeleri, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi alanlarının bugünkü durumu ile bu sahalardaki anıtlar, mezarlıklar ve müzeler tek tek incelenmiştir. Savaş alanları mekan düzenlemeleri konusunda değerlendirmeler aktarılmış, bu konudaki düşünce ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to study the locations of the battles of the Turkish Independence War (1919 ? 1923), which constitutes the reason of existence of Republic of Turkey.Battlefield tourism is new to Turkish tourism industry. Our study shortly introduces the concept of battlefield tourism and the practices in Turkey.In this thesis, the historical events and their locations are described; the current conditions of these locations are introduced in a way to guide the travelers and tourists, within the framework of tourism geography. The field research is supported with historical sources and memoires to match the events with the places.The question of ?what do we see today at the locations of the historical battles?? is tried to be answered. Within the described historical era and geographical area; the current conditions, monuments, cemeteries and museums of the İnönü Battles, the Sakarya Pitched Battle, the Great Attack and the Commander in Chief Pitched Battle are individually studied. Evaluations about battlefield site arrangements are quoted, the thoughts and suggestions are indicated.