Uluslararası tedarik zincirinin etkinliğini artırmada ulaştırma politikalarının önemi
Importance of transport politics in improvement of international supply chain effectiveness
  1. Tez No: 262917
  2. Yazar: ENTELA DİDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ulaştırma tedarik zincirinin önemli bir parçasıdır. Ulaştırmanın ekonomik, güvenli, hızlı ve konforlu olması günümüzün ihtiyacıdır. Yeni pazarlara girmek, yüksek kaliteye sahip güvenilir, ucuz ve hızlı ulaştırma sistemlerini gerektirmektedir. Dolayısıyla ulaştırma sektöründe meydana gelen ilerlemeler dünya ekonomisinde önemli katkılar sağlamaktadır. Üretim maliyetlerinin ve tüketiciye teslim fiyatlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar, hem mikro hem de makro düzeyde ulaştırmanın geçmişte olduğundan daha fazla önem kazanmasına yol açmıştır. Fabrikalarda üretilen ürünlerin pazarlara tam zamanında teslimi ve bunun en uygun koşullarda yapılması, hem işletmelerin faaliyetlerini geliştirebilmeleri hem de ekonomik kalkınmanın hızlandırılması bakımından çok önemli hale gelmiştir. Küreselleşme sonucu değişen ulaştırma talebi, ulaştırma politikalarının ve yatırımlarının yeniden düşünülmesini gerektirmektedir. Bu nedenle; küresel ihtiyaçları karşılayacak iyi bir ulaştırma politikası geliştirmek ve uygulamak için tedarik zincirini anlamak ve ulaştırma ile birlikte düşünmek zorunlu hale gelmiştir. Bu tezde tedarik zincirinde performansı arttıran, kombine taşımacılığa yönelik ulaştırma altyapısının geliştirilmesi ki kombine taşımacılığın değer artırımı ve maliyet azaltma fırsatlarında temel bir rol oynayabileceği günümüzün bir gerçeğidir, hükümetler ve ulaştırma sektörü arasında yakın işbirliği yaratılması, transit ücretlerinin rekabetçi seviyede tutulması ve sınır geçişleri prosedürlerini kolaylaştırma gerekliliğine önem verilmesi gibi önemli ana faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Transport is an important part of supply chain. Economic, safe and convenient transport is a need of today. High quality, trustable, cheap and fast transport systems are an obvious need to enter new markets. Thus improvement of transport sector brings many effects to the world economy. Studies in decreasing of product cost and delivery prices have made more important transport evaluation either in micro or macro levels. Delivery of products from the product line of the factory to the market on time and in good conditions has become an important matter for improving of company activities and economic progress. New transport politics and investments must be followed as the transport demands have changed due to globalization effects. This is why supply chain must be understood and considered together with the transport in order to develop and apply transport politics that are able to face the global standards. Combined transport infrastructure development that today has a key role in increasing transport values and decreasing the costs opportunities, creating of collaboration between governments and transport politics, keeping transport prices in competitive level and importance of making easier border passing are the main factors that have been evaluated in this study.