Bir küresel kamu malı olarak küresel finansal istikrarın sağlanmasında IMF'nin rolü ve yeniden yapılandırılması
The role of the imf for providing global financial stability as a global public good and reconstructing IMF
- Tez No: 262918
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bir küresel kamu malı olarak küresel finansal istikrarın sağlanmasında rolü olanen önemli kuruluş kuşkusuz IMF'dir. IMF'nin son dönemde ortaya çıkan küreselfinansal istikrarsızlıkları öngörmekte ve önlemekte yetersiz kaldığı, hatta küreselekonomik dengesizliklerin daha da artmasına yol açtığı artık ortak bir görüş halinialmıştır. Bu soruna çözüm olarak, yeniden yapılandırılması gereken IMF'nin,uluslararası ortamda birbirini dengeleyen bölgesel ekonomik organizasyonlarıneşgüdümünü sağlayabilecek bir platform olarak düşünülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that IMF is the most important institution as a global publicproperty with the role of the global financial stability. There is a unanimous inwhich IMF remains incapable on prediction and prevention of global financialinstabilities emerging recently, even bringing along with the increase of suchinstabilities. IMF which has to be restructured should be considered as a platformwith the coordination of regional economic organizations balancing each others ininternational area for the solution of this problem.