Türk bankacılık sisteminde 2001 sonrası yeniden yapılanma sürecinin analizi (Kamu bankaları örneği)
Analysis of restructuring process of Turkish banking system after the year of 2001 (State banks case)
- Tez No: 262920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de kamu bankacılığı ve kamu bankalarının 2001yılında yasadığı yeniden yapılanma sonrası sorunları ele alınmıstır. Çalısmada kamubankacılığının yeniden yapılanma sonrasındaki sorunları makro ve mikro sorunlarolarak tasnif edilmistir. Bu tasnif çerçevesinde genel olarak bankaların özel olarakkamu bankalarının parafiskal kurumlar olarak faaliyet gösterdikleri dikkate alınarakbankacılık sektöründe yasanan gelismeler ve iktisat politikalarının ve bu politikalarınbelirleyicilerinin ve uygulayıcılarının bankacılık sistemine ve kamu bankalarınaetkileri sayılmıstır. Çalısmada yeniden yapılandırma ihtiyacı ile yönetim bilimlerinintemel kavramları arasındaki iliski problem çözme paradigması çerçevesinde elealınarak yönetim bilimlerinin uygulamalarından kaynaklanan aksaklıkların kamubankalarının sorunlarının ortaya çıkısına etkisi değerlendirilmistir. ?ktisatpolitikalarından kaynaklanan sorunlar makro sorunlar olarak ele alınmıstır. Yönetimbilimleri uygulamalarından kaynaklanan sorunlar ise makro sorunlar baslığında elealınmıstır. Çalısmada kamu bankalarının banka, sube ve personel sayısı gibi sayısalveriler ile mevduat, kredi, aktif büyüklüğü gibi mali verilerinin bankacılıksektöründeki yeri ve yeniden yapılanma çerçevesinde ekonometrik anlamıirdelenmistir. Son bölümde, 2007 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi almayabaslayan ve 2009 yılında etkileri konuyla ilgisi olsun olmasın herkesin görebileceğisekilde ortaya çıkan subprime mortgage küresel mali krizin Türkiye'de kamubankacılığı, özellestirme ve yeniden yapılanma kavramları üzerindeki potansiyeletkileri ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems of public banking system and public banks afterreconstruction of 2001 have been evaluated. In the study the problem of public banksare classified as macro and micro problems. Since the banks, especially public banksbehave as parafiscal insutition develepoments in banking sector and relation of banksto the economy politics of government is evaluated in this term. Under the light ofthis classification the changes in the place of public banks in banking industry beforeand after of 2001 reconstruction are evaluted. For quantitave evaluation physicalsizes such as banks, branches and personel and financial sizes such as assets, depositsand credits are analyzed. In addition, quantitave performance of public banks areevaluated and compared to the banking sector in the sense of restructing of bankingsystem. In the study, the relation among reconstruction, macro economy politics andbasic business administration notions are disccused under problem solving paradigm.In this manner, the effects of the bad management and the lacks of businessadministration science notions on the rise of problems of public banks areconsidered. The effect of global subprime mortgage crisis on the public banking,privatization understanding and reconstruction concept in Turkey are evaluated. Inthe last part, the results of quantitative evaluations about public banks are introduced.