İstanbul Saraçhanesi ve saraç esnafı
The Grand Saddlery of Istanbul and the saddler artisan
- Tez No: 262929
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAL'A
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Tarih, Economics, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilip Osmanlı İmparatorluğuna başkent yapılmasının ardından Osmanlı iskân politikasına uygun olarak iskân edilmiştir. Bunun akabinde Fatih, şehirdeki ticari hayatı canlandırmak adına ticari müesseseler kurmuştur. Bu müesseselerden biri olan İstanbul Saraçhanesi'ni tezimizde incelenmeye çalıştık.İstanbul Saraçhanesi'nin şehrin ekonomik hayatında oynadığı rol, içerisinde faaliyette bulunan esnaf gruplarının aralarındaki münasebetler hiç şüphe yok ki günümüzün esnaf yapısı ve esnaf teşekküllerinin kuruluş ve gelişim aşamalarını göstermesi bakımından çok önemlidir.Saraç esnafının bir arada bulundukları Saraçhane çarşısının dağılmasının, sanayi devrimine ve dünyada ortaya çıkan bu yeni duruma ayak uydurmaya çalışan Osmanlı sanayisinin ve üretim politikalarının modernleşememesi sebebiyle meydana geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Istanbul had been conquered by Mehmed 2nd The Conqueror and had been the capital city of Ottoman Empire, it was housed according to Ottoman housing policy. Afterwards, The Conqueror organized commercial organizations to refresh the commercial life in the city. We tried to study the Grand Saddlery of Istanbul, which is one of those commercial organizations.The role of the Grand Saddlery of Istanbul in commercial life of the city and the relations between the artisan guilds that take part in it are, without a doubt, very important as they reflect the present structure, foundation and the phases of development of the artisans.It is concluded that the closing down of the Saddler Market, where saddler artisans work together is a consequence of the lack of effords in modernizing the production policies of the Ottoman industry as the world rushes in the industrial revolution.