Erken yaşta öğrenenler için yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde içerik odaklılık
Content-based language learning for young learners in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 262930
  2. Yazar: ZEYNEP DUYGU YENİAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi sürecinde içerik odaklılık temelinde erken yaş grubuna yönelik bir durum saptaması yaparak bu yöndeki tartışmalara katkıda bulunabilmektir. Bu bağlamda, kuramdan uygulamaya doğru gelişen bir çalışma yolu izlenmiştir. Bunun için ilkin erken yaş grubunun özellikleri irdelenmiş, ardından içerik odaklılık kuram ve uygulama boyutuyla tartışılmıştır. Çalışmanın somut bir temelde ilerlemesi için bu alanda yaygın kullanımı bulanan Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe (Temel Düzey) adlı ders kitabı erken yaş grubuna ve içerik odaklılığa uygunluğu bakımından incelenmiştir. Araştırmanın bulgularından, incelenen ders kitabın erken yaş grubuna ve içerik odaklılığa uygun yönlerinin yeterli olmadığı sonucu çıkmıştır. Bu nedenle içerik odaklı bakışla erken yaş grubuna yönelik iki ders örneği önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to be able to contribute to the discussions by determining the circumstance according to young learners within the aspect of content- based instruction in process of teaching Turkish as a foreign language. In this context, the study way from theory to application is followed. Firstly the characteristics of young learners were examined, after that, content-based instruction was discussed in dimension from theoretical bases to application extent. In order to make the research go forward in a concrete basis, Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe (Temel Düzey) coursebook used commonly in this field was analyzed in terms of appropriateness to young learners and content-based instruction.It is concluded from the findings of research that the coursebook analyzed is not sufficiently appropriate to young learners and content- based instruction. For that reason, two lesson models were proposed in a content- based perspective.