Yakın dönem tarihimizde İstanköy Adası
The island of Kos in our recent history
- Tez No: 262960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İstanköy Adası, coğrafi olarak Anadolu sahillerine en yakın adaların başında gelir. Türkler tarafından ilk olarak Çaka Bey tarafından fethedilmiştir. Osmanlı hakîmiyeti ise Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatı esnasında 1522 senesinde gerçekleşmiştir. Fetihten hemen sonra kaza statüsünde teşkilatlandırılmış olduğu görülen İstanköy, 1534'te kurulmuş olan Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaleti bünyesine dahîl olmuştur.Osmanlı Devleti, Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra Tanzimat usullerinin tatbiki için diğer adalarda olduğu gibi İstanköy'de de yeni idari düzenlemelere gitmiştir. İlk olarak muhassıllık teşkilatı kurulmuştur. Muhassıllık idaresinde istediği sonucu elde edemeyen devlet bu sistemden 1842 tarihinde vaz geçerek muhassıllar yerine kaymakamlar atamaya başlamıştır.Fetihten hemen sonra adaya Anadolu'dan gönüllü göçler yaşanmıştır. Böylece adanın Türkleşmesi hızlandırılarak burada vakıf çalışmalarına başlanmıştır. Yakın Dönem Tarihimizde İstanköy Adası adlı çalışmamızda işte bu iki konu üzerinde durularak Osmanlı hakimiyeti sırasında adanın idari olarak yapısı ile adada bulunan Türklerin yaşam koşulları, hayat tarzları ve meydana getirmiş oldukları vakıf eserlerin incelenmesi ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The island of Kos is geographically the first among the nearest islands to the shores of Anatolia. It was conquered by Chaka (Tzachas in Greek) Beg for the first time in Turkish history. Ottoman takeover of the island dates back to 1522, during the reign of Süleyman the Magnificent. It was initially organised into the status of a separate county and, later incorporated to the Aegean Islands Province or Eyalet-i Cezair-i Bahr-i Sefid in Turkish which was established in 1534.Ottoman State applied to some new administrative arrangements in Kos same as in the other islands for the implementation of Tanzimat system just after the promulgation of Tanzimat Edict in 1839. As a first step institution of Muhassıllıks were founded. However, kaymakams were instead assigned to the districts culminating from the failure and dissatisfaction of previous system, in 1842.Soon after the Turkish conquest, there was witnessed voluntary migration to the island. Thus, facilitating the ?Turkisation? of the Island of Kos, and the process of pious endowments was initiated. The thesis titled ?The Island of Kos in Our Recent History? therefore emphasised on this two issues, so that the administrative structure of the island under the Ottoman Turkish rule, and living conditions of the Turkish inhabitants of the island, their style of life well as the works of the charitable endowments were taken into inspection.