Tüketicilerin teknolojik ürünlere yönelik on-line fikir ve değerlendirmelerinin (EWOM) analizi
An analysis of on-line conversations between consumers (EWOM) based on technological product reviews
  1. Tez No: 262963
  2. Yazar: HASAN CAN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Word-of-mouth(WOM); iki veya daha fazla insan arasında bir ürün veya hizmet hakkında, resmi olmayan bir biçimde ve herhangi bir finansal ya da reklam amaçlı çıkar beklemeden gerçekleştirilen bir iletişim biçimi olarak belirtilmektedir. Bu iletişim İnternet üzerinden gerçekleştiğinde, bu elektronik word-of-mouth(eWOM) olarak ifade edilmektedir. Sanal topluluklar ise kişilerin İnternet yolu ile bir konu üzerinde, belirli bir süre zarfında yaptıkları iletişimler sonucu oluşturdukları, kişisel ve sosyal ağlar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada elde edilmek istenen sonuç ise; Türkiye'de sanal topluluklarda teknolojik ürünler hakkında eWOM iletişimleri gerçekleştiğinde, nelerden bahsedildiğini görebilmektir. Amaç, detaya inildiğinde; bu konuşmalar gerçekleşirken, hangi boyutların oluştuğunu ve hangi boyutların üstünde diğerlerinden daha fazla durulduğunu görebilmek, bu boyutların kültürel olarak Türkiye'ye özel olup olmadığını incelemektir. Bu çalışma için, Türkiye'deki teknoloji bazlı çeşitli forumlardan yaklaşık iki bin adet mesaj alınmış, Kozinets tarafından geliştirilmiş olan netnoğrafya yöntemi ve temele bağlı kuram yaratma yöntemi (grounded theory) kullanılarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Çıkan sonuçlar frekans analiziyle listelenmiş ve en çok konuşulan konunun ürünlerin spesifik özellikleri ile ilgili bilgi ve tecrübeleri aktarma boyutu olduğu görülmüştür. Türkiye'ye özel olarak ise, herhangi bir bilgi veya tecrübe belirtmeksizin fikir belirtmeyle ilgili boyut, etken olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Word-of-mouth(WOM); is an informal type of communication about products and services which occurs between two or more people without the need to seek financial or commercial gain. When this communication happens over the Internet, then it is called electronic word-of-mouth(eWOM). Virtual Communities are where eWOM takes place and they are defined as social networks on the internet which are formed by people sharing the same interests. This study aims to find out what people in technology based Turkish virtual communities talk about when they engage in eWOM communication. To do that, the first goal is to analyze the content of the eWOM messages and pick out the most popular topics, then break them into a coding structure. The second goal is, analyzing the data further and looking for cultural motives of Turkish people in the content of these communications. To accomplish this objective; first, some tech-related virtual communities were found. After that, two thousand messages were picked randomly from those community?s forums and analyzed using Kozinets? netnoghraphy and grounded theory as content analysis methods. The results indicated that people mostly talked about the spesific functions of products and services by using their knowledge and experience of the spesific products. As for Turkish spesific content; the code about giving ?shortcut? advices without mentioning any past knowledge or experience was considered as a cultural aspect.