Gebze-Dilovası arasında sanayi faaliyetlerinin gelişimi ve çevreye olan etkileri
The developent of industrial activities between Gebze- Dilovasi and their effects to the environment
  1. Tez No: 262966
  2. Yazar: SELVA TEZKIZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 567
Özet
Bu çalışma, ağırlıklı olarak bir sanayi bölgesi olan Gebze-Dilovası arası ve yakın çevresinin mekânsal envanterini ve coğrafi potansiyelini ortaya çıkararak bu potansiyelin en uygun şekilde kullanılmasının sağlanmasında çözüm yolları sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca arazi kullanım dağılımının tespiti ve sanayileşme öncesine isabet eden kullanım haliyle sanayileşme sonrasına isabet eden kullanım halini karşılaştırarak gelecekte sağlıklı ve düzenli bir yerleşim alanı olması ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için uygun çözüm önerileri sunmaktır. Türkiye'nin en büyük problemlerinden biri olan plânsız, programsız yerleşim ve yapılaşma ile bunun sonucunda ortaya çıkan doğal tahribat bu tip bir çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Yöresel bazda hazırlanacak, uygulanabilir, uzun vadeli plânlamanın yapılabilmesi yörenin coğrafi karakterine uygun plânların yapılmasıyla mümkündür.Sanayi faaliyetleri için elverişli şartlar ve ulaşım kolaylığı nedeniyle bölgedeki sanayi faaliyetlerine her geçen gün yenileri eklenmektedir. Bu hızlı kentleşme ve sanayileşme süreci çok önemli çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bunun sonucu şehirde plânsız ve kontrolsüz yapılaşmalar olmuş, şehir çevresindeki bağ, bahçe ve tarım arazileri büyük bir hızla yerini alt yapısız yerleşim alanlarına bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to show solutions for providing the most suitable usage of geographical potention of the research area between Gebze and Dilovası by exposing this potential and place inventory of this research area between Gebze and Dilovası which is largely an industrial area. Also the aim of this study is to present suitable solutions for the constant use of natural sources and to make this area a healthy and systematic settelement area by fixing of land usage distribution and comparing the use which hits the period of the precious history of industrilization and the use which hits period of the later history of industrilization. The unplanned settement which is one of the biggest problem of Turkey and the natural damage that accurs as a result of this problem brings up the importance of this kind of work. To do the planning which will be permanet, praticable and prepared on the local basis is possible by doing the plans wihich are appropriate for the geographical characters of that region.The industrial activities started to increase day by day because of the easy transport and apprapriate conditions for industrial activities. This rapid industrilization and becoming urbanized period brings together with the important environmental problems. Therefore, there has been uncontrolable and planless industrilization, living areas without construction have taken place of the agricultural areas around the city.