Türkçe ve İspanyolcanın ortak söz varlığı üzerine bir inceleme
A study about the common vocabulary of Turkish and Spanish languages
- Tez No: 262974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada, Türkçe ve İspanyolcanın ortak söz varlığını oluşturan kelimeler tespit edilerek etimolojik ve semantik tahlîller yapılmıştır.İspanyolcadaki Türkçe Kelimeler başlıklı birinci bölümde, Türkçeden İspanyolcaya geçmiş kelimeler ele alınmış ve bu geçişler neticesinde ortaya çıkan ses ve mânâ değişiklikleri tahlîl edilmiştir.İkinci bölüm Türkçedeki İspanyolca Kelimeler adı altında yer almaktadır. Burada Türkçeye İspanyolcadan geçen kelimeler tespit edilip ses ve mânâ değişiklikleri ortaya konmuştur.Üçüncü bölüm ?İspanyolca ve Türkçede Ortak Kullanılan Arapça ve Farsça Kelimeler? başlığı altında ele alınmıştır. Bu bölümde her iki dilde ortak olarak bulunan alıntı Arapça ve Farsça kelimeler tespit edilmiştir. Ayrıca bu geçişlerin kaynak Arapça kelime karşısındaki durumları tahlîl edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study bases itself to determine the common vocabulary of Turkish and Spanish languages and analyse their etymologic and semantic aspects.The first chapter bears the heading ?The Words In Spanish Language Of Turkish Origin? and handles the words in Spanish of Turkish origin and analyse phonetic and semantic aspects of these transitions.Second chapter with the heading ?The Words in Turkish of Spanish Origin? consists of the words in Turkish of Spanish origin and analysis of phonetic and semantic aspects of these transitions.The third chapter bears the heading The Words in Spanish and Turkis of Arabic and Persian Origin? and covers the determination of loan words in both languages of Arabic origin. And also the state of transitions being anlysed across the source Arabic words.