Eskiçağda Karia Bölgesi'nde festivaller
Festivals of Karia Region in antiquity
  1. Tez No: 262975
  2. Yazar: ESEN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Karia Bölgesi'nde kutlandığı bilinen festivallere ilişkin bilgileri bir araya getirmektir. Öncelikle festival kavramı üzerinde durulmuş, eskiçağ toplumunda nasıl algılandığı irdelenmiştir. Festivaller takvim düzenini etkilemiş, ay isimlerine kaynaklık etmişlerdir. Bu nedenle takvimlere kısaca değinilmiş, bölgedeki kentlerde görülen ay isimleri listelenmiştir. Bölge festivalleri; temaları, organizasyonları, görev alanlar, katılımcılar ve programları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to gather up the information concerning the festivals known that were celebrated in the Karia region. First of all, the notion of festival and how it was perceived by the ancient society are explicated. The festivals have affected the order of calendar and have been the basis for the names of months. Therefore, calendars are shortly discussed and month names sighted in cities of the region are listed. The festivals of the region are received priority consideration within the framework of their themes, their organisations, their officers and participants, and their schedules.