Tükiye'nın enerji politikaları ve nükleer enerji ihtiyacı
Türkiye'nin enerji politikaları ve nükleer enerji ihtiyacı
  1. Tez No: 262983
  2. Yazar: KIYMET YAVUZASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Enerji konusunda son dönemde meydana gelen gelişmeler ekonomik ve sosyal yapı açısından büyük önem kazanmıştır. Dünyada daha fazla söz sahibi olmak, istikrarlı ve sürdürülebilir bir kalkınma sürecini gerçekleştirmek isteyen ülkelerin enerji politikaları geliştirmeleri ve enerji konusunda dışa bağımlılığını mümkün olduğunca azaltması gerekmektedir.Sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin getirdiği enerji ihtiyacındaki artış, Türkiye'nin dışa bağımlılığının da giderek artmasına sebep olmuştur. Türkiye'nin enerji politikalarını belirleyerek, alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi ve dünyanın ikinci en büyük toryum rezervine sahip bir ülke olarak nükleer enerjiyi kullanmaya başlaması zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde genel kavramlar ve nükleer enerji ve enerji politikaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde dünyada enerji politikaları ülke örnekleri verilmek suretiyle ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'nin enerji durumu ve Kalkınma Planları çerçevesinde ortaya konan enerji politikaları içerisinde nükleer enerjinin Türkiye'ye muhtemel getirileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent period, the developments in the field of energy have deeply affected both economical and social structure. The countries which want to be, more competitive and have a stable and sustainable development process; should develop their own energy policies and thus decrease their external dependence in terms of energy.The Increase in demand for energy as a result of the industrialization and technological development has increased Turkey?s external dependence for energy. Turkey has to establish its energy policy by using alternative energy resources and start using nuclear energy as the owner of the biggest thorium resource in the world. Regarding this, the first section discusses the general concepts, nuclear energy and energy policies. The second section takes into consideration the energy policies with examples of countries in the world. The third and last section discusses Turkey?s energy status and nuclear energy?s potential yield for Turkey within the frame of development plans.