Türkiye'de 1944-1960 dönemi özel sektör bankacılığı: Akbank örneği
Private sector banking in Turkey(1944-1960): Akbank case
- Tez No: 262989
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Türk bankacılık tarihinde özel sektör bankacılığının şekillendiği 1944-1960 arası yıllarda kurulan özel bankalardan Akbank'ın 1948-1960 yılları arasındaki gelişimini ortaya koymayı temel amaç edinmiştir. Çalışmada, günümüz bankacılık sektörünün omurgasını oluşturan özel sektör bankalarının ortaya çıkış süreci ele alındığı gibi, ilgili dönemdeki bankacılık kesimi ve özelde Akbank'ın gelişim çizgileri günümüzle karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Belirlenen amaç dahilinde, çalışmanın ortaya konmasında tarihi seyir izlenmiştir. İlk olarak Türkiye'de 1944 yılına değin bankacılığın gelişimi irdelenerek, dönemin incelenmesine zemin kazandırılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında, gerek makro anlamda bankacılık kesiminin gerekse mikro anlamda Akbank'ın gelişimlerinin incelenmesinde 1944-1960 arası dönemde ülke içerisinde yaşanan ve bankacılık sistemini yakından ilgilendiren iktisadi gelişmeler ele alınmıştır. Böylelikle, özel sektör bankacılığının gelişme alanı bulduğu koşulların ortaya konmasının yanısıra dönem içerisinde yaşanan olayların bankacılık kesimini ve Akbank'ı ne şekilde etkilediği saptanmıştır. Bu bağlamda, 1944-1960 kesitinde yaşanan ve ülkenin iktisadi politikalarını olduğu kadar bankacılık sistemini de etkilemiş bulunan iktisadi ve siyasi kırılımlar dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to display the development of Akbank in the era 1948-1960, as an example of private sector banks which widely emerged in the period 1944-1960. The dissertation contains both the studies on the emergence of the main private sector banks of the contemporary Turkish banking and the overview of the banking sector in the era. Besides, the banking system in common and Akbank in particular is held subject to comparison with the present day. Within the determined purpose, historical methodology is pursued in the study. Firstly, the development of the Turkish banking up to 1944 is summarized, in order to provide a background for the analysis of the Turkish banking in the 1944-1960 era. Furthermore, the economical and political environment of the era which is directly related to the banking system is taken into consideration. Within this context, the impacts of the economical and political events and milestones on the banking system and Akbank are determined.