Türk Rekabet Hukukunda birleşme ve devralma sayılan ve sayılmayan haller
Cases considered as a merger or an acquisition and cases not considered as a merger or an acquisition under Turkish Competiton Law
  1. Tez No: 263007
  2. Yazar: MÜGE ÜREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez konusu Türk rekabet hukukunda birleşme veya devralmaların denetimi ile ilgili hukukî düzenlemeler çerçevesinde birleşme ve devralma sayılan ve sayılmayan hallere ilişkindir. Bu tezde, Türk rekabet hukukunda birleşme ve devralma sayılan ve sayılmayan haller öncelikle RKHK ve 1997/1 sayılı Rekabet Kurulu'ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ ve ayrıca ilgili diğer mevzuat kapsamında incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde temel kavramlar olan teşebbüs ve yoğunlaşma kavramı, ikinci bölümde yoğunlaşmaların hukukî görünüşleri, üçüncü bölümde kontrol kavramı ve kontrolü elde etme şekilleri, son bölümde ise birleşme ve devralma sayılmayan haller incelenmiştir. Tez kapsamında AB rekabet mevzuatından ve konu ile ilgili mahkemelere, Kurul'a ve Komisyon'a ait kararlardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared as a postgraduate work in University of Istanbul Social Sciences Institute. This thesis is about the cases considered as merger or acquisition and the cases not considered as merger and acquisition. These cases are analyzed under TCL, The Act on the Protection of Competition and Communiqué on the Mergers and Acquisitions Calling for the Authorization of the Competition Board numbered 1997/1 and the other related legislation. In the first chapter, the undertaking and the concentration are analyzed as fundamental conceptions; in the second chapter, the legal contemplations of concentration; in the third chapter, the concept of the control and the ways of obtaining control and in the final chapter, the cases not considered as merger or acquisition are analyzed. Within this thesis it has been derived to benefit from EU competition law legislations and the related decisions of the courts, the Commission and the Board.