Terör olgusunun Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku üzerindeki değiştirici etkisi
The changing influence of the phenomenon of terror on International Law and Human Rights Law
  1. Tez No: 263008
  2. Yazar: SİNEM YARGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Terör olgusunun uluslararası hukuk ve insan hakları hukuku üzerindeki değiştirici etkisi başlıklı çalışmada, 11 Eylül 2001 tarihli terör eylemlerinden sonra, ABD tarafından ilan edilen teröre karşı savaşın uluslararası hukuk ve insan hakları hukuku üzerinde bir değişime yol açıp açmadığı incelenmektedir. Tezin ilk bölümünde uluslararası hukukta terörizmin tanımı sorunu incelenmektedir. Bu bağlamda terörizmle ilgili uluslararası ve bölgesel sözleşmelere yer verilmekte; 11 Eylül sonrasında uluslararası hukukta terörizm tanımının gerekliliği, tanım oluşturulamamasının nedenleri ve tanımın unsurları ele alınmaktadır.İkinci bölümde 11 Eylül'den sonra terör olgusunun jus ad bellum üzerindeki etkisi özellikle silahlı saldırı kavramı üzerine odaklanarak incelenmektedir. Silahlı saldırı kavramının konu, kişi ve zaman bakımından kapsamının yorumlanmasında ve devletin sorumluluğuna ilişkin ölçütte bir değişiklik olup olmadığı değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise 11 Eylül sonrası teröre karşı savaş döneminin insan hakları sorunları ele alınmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study we are trying to answer the question whether the ?war on terror? which was declared after 9/11 by the United States of America has made an influence on international law and international human rights law. In the first part we will focus on the problem of definition of terrorism in international law. In the second part we will examine the influence of terrorism on jus ad bellum after 9/11 by focusing on the definition of armed attack and the rules concerning international responsability and in the third part we will try to examine some specific problems of human rights in the context of ?war on terror? which has been on agenda since 9/11