Sermaye piyasasında gerçeğe aykırılıktan doğan suçlar
Crimes of false representation in the capital market
  1. Tez No: 263006
  2. Yazar: SELMAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Sermaye piyasasının başlıca işlevi, fon ihtiyacı içinde olanlarla tasarruf fazlası olanları bir araya getirmek ve böylece ekonomik gelişmeyi ve ekonomik refahı artırmak şeklinde ifade edilebilir. Piyasanın bu işlevi yerine getirebilmesi için, piyasada güven ve istikrarın hâkim olması gerekir. Gerçeğe aykırı davranışlar ise, söz konusu güven ve istikrarı bozmakta, piyasa katılımcılarına ve nihai olarak ülke ekonomisine zarar vermektedir.Hukuksal olarak sermaye piyasasının düzenlenmesinde, özel hukuk ve idare hukuku normlarına ilave olarak, ceza hukuku normları kapsamında birtakım suç tipleri de öngörülmüştür. Söz konusu suçların önemli bir kısmı, gerçeğe aykırılığın önlenmesine ilişkindir. Çalışmamızın konusunu da bu suçlar oluşturmaktadır.Üç bölümden oluşan çalışmamızda yöntem olarak, öncelikle sermaye piyasası ve sermaye piyasası suçları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci olarak, gerçeğe aykırılık kavramı ve bunun sermaye piyasasındaki görünümü incelenmiştir. Son olarak ise, gerçeğe aykırılıktan doğan suçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary function of the capital market is to provide a link between savers and those who need financial capital thus promote economic development and welfare. In order to perform its functions properly there has to be confidence in the integrity and trustworthiness of the securities markets. False representations will be harmful to stability and the integrity of the markets hurting its participants and ultimately the entire nation.In regulating capital markets, private, administrative as well as criminal laws come into play. An overwhelming majority of criminal offenses concern false representation. Such crimes are the subject of the present study.In the first part of this study an overview of the workings of capital markets together with capital market crimes will be given. In the second part, fraudulent or false representation and its manifestations are studied. The last section contains an analysis of crimes of false representation.