Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde rüzgar ve güneş enerjilerinin yeri
Wind and solar energy in renewable energy resources of Turkey
- Tez No: 263013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Enerji ihtiyaçlarının kar?ılanması, ülkeler için yüzyılımızın en önemli sorunlarından birisidir. Özellikle son yıllarda, geli?mi? ve geli?mekte olan ülkeler, hem kendilerine yetebilirlikleri hem de çevreye olan duyarlılıkları nedeniyle mevcut ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin önemine varmı? bulunmaktadır. Teknolojisi ve sosyal ihtiyaçları sürekli ve hızlı bir ?ekilde geli?mekte olan Türkiye için de yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi büyüktür. Türkiye?nin yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde rüzgar ve güne? enerjileri ayrıca önem ta?ımaktadır. Bu tez çalı?masında Türkiye için bu iki yenilenebilir enerji kaynağı detaylı bir ?ekilde incelenmi?tir. Öncelikli olarak, Dünya ve Türkiye için, birincil ve nihai enerji üretimleri ile tüketimleri ele alınmı?tır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına ili?kin istatistikler ayrıca değerlendirilmi?tir. Çalı?manın diğer bölümlerinde rüzgar ve güne? enerjileri, Dünya ve Türkiye için teknolojik, mali ve sosyal açıdan detaylı olarak değerlendirilmi?tir. Her iki alanda da özellikle AB ülkeleri ile ABD, teknolojik ara?tırmalarını ve te?viklerini artırarak rüzgar ve güne? enerjilerinden daha fazla yararlanmak istemektedirler. Türkiye, rüzgar ve güne? enerjileri açısından potansiyeli yüksek bir ülkedir. Ancak, bu kaynaklarını yeterli bir ?ekilde değerlendirememektedir. Çalı?manın son bölümünde Türkiye?nin enerji ihtiyacında dı?a bağımlılığı ve çözüm alternatifleri incelenmi?tir. Türkiyenin dı?a bağımlı enerji ihtiyacını kar?ılaması konusunda rüzgar ve güne? enerjilerinin önemi vurgulanmı?tır.
Özet (Çeviri)
In our century, meeting energy requirements is one of the most important problems of the countries. Especially, in previous years, developed and also developing countries, considering the self sufficiency about energy and environmental pollution, have apprehended the importance of using own and renewable energy resources. It is also very important to use renewable energy resources for Turkey, considering fast developing technological conditions and social demands of our country. Wind and solar energy resources are especially important for Turkey. In this thesis study, these two renewable energy resources are analyzed detailly. First of all, primary and final energy supply and demand data is presented. Renewable energy resource statistics are evaulated furthermore. In remaining parts of the study, wind and solar energy resources are evaulated detailly in respect of technological, financial and social sides. Especially, EU countries and USA are in affinity of investing in technological researches and increasing incentives for wind and solar energy developments, in this way they can manage to increase capacity usage of these renewable energy resources. Besides, Turkey has a great capacity of wind and solar energy. However, this capacity is no more be effectively used. Finally, dependecy of import energy resources of Turkey and alternative solutions are analyzed. In this respect, importance of wind and solar energy is emphasized.