Türkiye'de iş güvencesinin insan kaynakları yönetimi üzerine etkileri: Bir alan araştırması
Effects of job security on human resources management in Turkey: A field research
- Tez No: 263012
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çağdaş İş Hukukunun en önemli konularından bir tanesi olan iş güvencesi kavramı,genel bir ifadeyle işçinin işveren tarafından yapılacak keyfi fesihlere karşı korunmasıve iş ilişkisine süreklilik sağlanmasıdır. Türkiye'de iş güvencesi kavramı kısa birdönem yürürlükte kalan 4773 sayılı İş Güvencesi Yasası'nın ardından, 10 Haziran2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18-21. maddelerinde yerinialmıştır. Yapılan araştırmalar iş güvencesinin, uygulandığı ülkelerde ekonomik vesosyal hayata etki ettiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamız iş güvencesinin insankaynakları yönetimi üzerindeki etkilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçdoğrultusunda yapmış olduğumuz araştırma, iş güvencesi hükümlerinin şirketlerinbazı insan kaynakları fonksiyon ve uygulamalarında olumlu yönde değişikliklermeydana getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Job security purview which is one of the important subject of contemporary LabourLaw generally with general statement is the protection of employees againtsannulments that will be done by employers and providing permanency ofemployment relation. Job security purview in Turkey has taken its place by no 4857Labour Law?s 18th-21st articles which has come into force in 10 June 2003 after no4773 Job Security Law which was inforce in short period. Current researchs showthat Job security has effects on economical and social life on implementing countries.Our study aims the evaluation of the effects of Job Security on Human ResourceManagement. Towards this aim, positive change of Human Resources functions andapplications affected by Job Security statutes has been appeared in our research.