Gürcü kilisesi ve nüfûzu
Georgien church and its authority
  1. Tez No: 263027
  2. Yazar: NİNO ANCHABADZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gürcistan Hıristiyan Kilisesi'nin tarihî geçmişi yaklaşık iki bin yıla dayanmaktadır. IV. Yy'da Gürcistan'da Hıristiyanlık resmî din olarak ilan edilmiştir. O günden itibaren Ortodoks Hıristiyanlık ülkenin her alanında büyük etkiye sahip olmuştur.Buna rağmen Gürcü Kilisesi tarihi iyice öğrenilmiş bir konu değildir. Çünkü Sovyet dönemi boyunca tarih çalışmalarında bu konuya yeterince önem verilmemekteydi.Çalışmamızın amacı Gürcü Kilisesi tarihinin eskiçağdan bugüne kadar öğrenilmesidir. Gürcistan toprağında Hıristiyanlığın nasıl yayıldığını, ayrı piskoposlukların nasıl bir kilise örgütü haline geldiğini, kısa bir süre sonra ise Hıristiyan aleminde kilisenin bağımsızlığa kavuştuğunu ve onun lideri nasıl yüksek bir Katoğikos-Patriği unvanına ulaştığını göstermek istiyoruz. Çalışmada özellikle Gürcü Kilisesi'nin fazla bilinmeyen konularını incelemeye özen gösterdik. Mesela, Özerk Abhazya Kilisesi'nin meselesini, kilisenin askerlikle ilişkilerini, kilisenin ordusunu vb. konuları ele aldık ve inceledik.
Özet (Çeviri)
The history of Georgian Christian church is almost 2000 years old. Christianity was announced the official religion in IV century. Ever since, Orthodox Christianity has had a great impact on the spiritual life of people as well as the general culture, all spheres of everyday and political life.Nevertheless, the history of Georgian Church has not been studied well because there was not proper attention paid to this problem in historiography during the whole Soviet period.The aim of our work is to study the history of Georgian Church from ancient times to the present. We want to give a detailed account of how Christianity was spread on Georgian territory and then how separate episcopacies were unified into one whole Church organization which gradually achieved absolute independence in Christian world and the head of which bears the high title of Catholicos-Patriarch. In the work particular attention is paid to the discussion of less studied issues of the Georgian Church, e. g. the issue of Autonomous Church of Abkhazia, the attitude of the Church towards wars and armed forces that were subordinate to the Church, etc.