Zilyetliğin uzak hukuki temellerinin meralık vasfına etkisi
Distant juristic foundations of possesion effect of pasture lands
- Tez No: 263045
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızda öncelikle hayvancılık iş kolu ile geçimini sağlayan insanlarımız ve dolayısıyla ülkemiz ekonomisi bakımından hayati öneme haiz olan mera vasfındaki arazilerin bu vasfı kazanımı, bu vasıftaki arazilerin hukuki nitelendirilmesi ve en nihayetinde zilyetlik mefhumunun meralık vasfını taşıyan ya da taşıdığı iddia edilen araziler üzerinde etkisi sorunları araştırılmaya çalışılmıştır. Bu sorun tartışılmaya çalışılırken Roma-Germen hukuk anlayışlarından bugüne müphemiyetini koruyan zilyetlik mefhumu tüm yönleriyle irdelenmiş, daha sonra çalışmamızın odak noktasında yer alan meralar, bu vasfı taşıyan arazilerin hukuki nitelendirilmesinin dünü ve bugününün yanı sıra ana sorunumuz olan zilyetlik mefhumunun uzak hukuki temellerinin meralar üzerindeki etkisine her bir bölümde ayrı ayrı temas edilmeye çalışılmıştır. Açıkça belirtmek isterim ki çalışmamız zilyetliğin tapulu-tapusuz taşınmazların kazanımındaki işlevi temelinde gelişmemiştir, asıl ortaya koymak istediğimiz sorun zilyetliğin uzak hukuki temelleri olarak adlandırdığımız kişilerin sürdürdükleri zilyetliklerine mera vasıflı arazilerde belki bazen hakkaniyet duygumuzu rahatsız edecek şekilde hukuken değer tanınmıyor olmasıdır ki bu husus sonuç kısmında bir anlamda 3402 sayılı Kadastro Kanunumuzun 46. maddesinin bir anlamda eleştirisi olarak vurgulanmıştır, şunu da belirtelim ki her tür zilyetlik korunmayı hak etmeyebilir zira meraların korunması gerekliliği de mera tahribatının bir hayli yoğun olduğu ülkemizde dikkat çekilmesi gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
İnside of our Works fırstly in our countrys people who living with stockbreeding work troupe and situation of economy ıt is very important pasture lands, obtain them to life. It is researching the charecterize of this quality lands law, their possesion and effect of this lands to country?s econmomy. during arguing of this trouble from Rome and Germen understanding of law to today ıt has investigated this lands had focused from past to today. also ıt has worked all effect of pastures different to different. ı want to say our work openly title deed and untitle deed possesion ıt didn?t flourishour land in our country. This is the critism of our laws 3402 cadastre laws of our country item 46. about pasture land also we should say this is one of the important topic destruction whish has to focus in our country.