Zilyetliğin devri
Transfer of possession
- Tez No: 969454
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Zilyetlik bir kişinin bir şey üzerinde iradi olarak kurduğu fiili hakimiyettir. Kişiler kimi zaman şey üzerindeki zilyetliklerini sona erdirmeyi kimi zaman ise zilyedi olmadıkları bir şeyin zilyetliğini kazanmayı amaçlayabilirler. Bir kişinin şey üzerindeki zilyetliğinin sona ermesi ile bir başkasının aynı şey üzerinde zilyetliği kazanması tarafların aralarında yaptığı bu yöndeki bir anlaşma neticesinde gerçekleşiyorsa zilyetliğin devri söz konusu olur. Çalışmada ilk olarak zilyetlik kavramı farklı yönleriyle incelenerek anlaşılmaya çalışılmıştır. Burada ulaşılan sonuçlardan çalışmanın sonraki bölümlerinde de faydalanılmıştır. Ayrıca zilyetliğin devrinin hukuki işlem niteliğinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla zilyetliğin devri işleminin özellikli yapısı hukuki işlem teorisi kapsamında öne sürülen sınıflandırma çerçevesinde ayrı bir bölümde incelenmiştir. Bir şey üzerindeki zilyetlik eşyanın teslimi, araçların teslimi, uzak elden teslim, kısa elden teslim, temsilci aracılığıyla devir, hükmen teslim, zilyetliğin havalesi ve emtiayı temsil eden senetlerin teslimi olmak üzere sekiz farklı yolla devredilebilir. Bunlardan kısa elden teslim yoluyla devir hariç olmak üzere yedi yol doğrudan doğruya 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu m. 977-980 hükümleri arasında düzenlenmiştir. Fakat bu yollarla devrin nasıl gerçekleşeceği yönünde mevzuatta bir açıklık bulunmamaktadır. Bu nedenle devir yolları dolaysız zilyetliğin ve dolaylı zilyetliğin devri yolları olmak üzere iki üst başlığa ayrılmış ve her bir devir yolu ayrı birer başlık altında özellik arz eden halleri de nazara alınarak incelenmiştir. Zilyetliğin devri çoğu kez bir hakkın kazandırılması veya bir borcun ifa edilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla zilyetliğin devredilmesiyle fiili hakimiyetin geçişi dışında da birtakım sonuçlar doğmaktadır. Zilyetliğin devri işleminin doğuracağı bu hukuki sonuçlar ayrı bir bölümde incelenmiştir. Bu bölümde ilk olarak Eşya Hukuku bakımından doğacak sonuçlar, daha sonra ise devreden ve devralan taraflar bakımından Borçlar Hukuku bakımından doğacak sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Possession is the actual control that a person voluntarily establishes over an object. Individuals may at times aim to terminate their possession over an object, while at other times, they may seek to acquire possession of something they do not currently possess. If the termination of one person's possession and the acquisition of possession by another occurs as a result of an agreement made between the parties, this constitutes a transfer of possession. In this study, the concept of possession is first examined in detail from various aspects in order to achieve a comprehensive understanding. The conclusions drawn in this part are also utilized in the following sections of the study. Moreover, it has been concluded that the transfer of possession constitutes a legal transaction. Therefore, the unique structure of the transfer of possession is analyzed in a separate section within the framework of the classification proposed under the theory of legal transactions. Possession over an object can be transferred through eight different methods: delivery of the object, delivery of tools, long-hand delivery, short-hand delivery, transfer through a representative, constructive delivery, assignment of possession, and delivery of documents representing goods. Except for the method of short-hand delivery, the remaining seven methods are directly regulated under Articles 977 to 980 of the Turkish Civil Code No. 4721. However, the legislation does not provide clarity on how these methods of transfer are to be executed. For this reason, the methods of transfer are classified under two main categories: the transfer of direct possession and the transfer of indirect possession. Each method is examined under separate headings, taking into account specific cases that may arise. The transfer of possession is often carried out for the purpose of acquiring a right or fulfilling an obligation. Therefore, in addition to the change in actual control, the transfer of possession also gives rise to a number of legal consequences. These legal outcomes are discussed in a separate section. This section first examines the consequences arising under Property Law, followed by those that arise under the Law of Obligations with respect to both the transferor and the transferee.