Müzikte empresyonist akım
Impressionism in music
  1. Tez No: 263046
  2. Yazar: FATMA ESRA TULGA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Müzikte Empresyonist Akım konulu bu tezin amacı Empresyonizmin Akımının özellik-lerini, 19. Yüzyıl ve 20. Yüzyıl arasında köprü oluşunun nedenlerini, önemini ve netice-lerini araştırmak, döneme damgasını vuran sanatçıları, bestecileri incelemek ve sonuçta sanattaki ve müzikteki bu sürecin önemine ve özelliklerine dair bir değerlendirme ve yorum ortaya koymaktır.Konu başlıkları bu amaca uygun olarak seçilmiş, müzikte empresyonizm öncesinde hazır-layan faktörler ve sonrasında 20. Yüzyıldaki yansımaları ile ele alınarak incelenmiş, yine analiz edilen örnekler bu anlayış içinde belirlenmiştir. Bu anlamda Empresyonizm öncesi Avrupa'da Batı müziği genel olarak değerlendirilmiş, Fransa'da müzik geleneği Berlioz'dan itibaren ele alınarak, 19. Yüzyıl Fransız bestecileri üstünde durulmuştur. Bu döneme örnek olarak ise Faure'nin Requiem'i incelenmiştir. Şiirsel melodiler, renk deni-zinde kayan armoniler yaratan Faure, Debussy'den önceki 19. Yüzyıl Fransız bestecileri arasında kullandığı dilin özgünlüğü açısından önemli bir bestecidir. Kromatiktir ancak Wagner, Brahms veya Bruckner gibi değildir. Müziği Debussy gibi modal ve armonik olarak lezzetlendirilmiş olmasına karşın, Debussy'nin çok çabuk vazgeçtiği armonik hi-yerarşi geleneğinin sınırlamaları içindedir. Ravel ve Debussy'nin müziğinin ön habercisi sayılan Faure aynı zamanda Ravel'in de hocasıdır. Empresyonistlere bir köprü vazifesi gören Faure'nin ve onun bir eserinin, empresyonizm öncesi dönemin analizi için seçilme-sinin sebebi budur. Empresyonist Dönem bölümünde ise, Empresyonist müziğin tanımı yapılmış, etkilenen Fransız ve diğer coğrafya bestecileri incelenmiş, bu döneme örnek teşkil edecek analizler de döneme damgasını vuran Debussy ve Ravel'den seçilmiştir. Debussy'nin ve Ravel'in yaylılar dörtlülerinin; iki bestecinin de erken dönem eserleri oluşu, tarzlarına ve sonra izleyecek oldukları yollara dair ilk işaretleri taşımaları, aynı türde ve bu türdeki tek eserleri ve ayrıca oda müziği repertuarının ayrıcalıklı eserleri olu-şu; iki besteciyi ve müziklerinin kıyaslamak açısından seçilmiştir. Empresyonizm sonrası dönemde ise, etkilenen bestecilere ve iz taşıyan eserlerine örnekler verilmiştir.Sonuç bölümünde Sanatta ve Müzikte Empresyonizmin özellikleri, farkları ve önemine dair bazı noktaların altı çizilmiş ve Empresyonizmin program müziğinin bir alt kategorisi olarak ve sanatçının yaklaşımına bağlı bir ruhu da temsil ettiği ve sadece geçmişe gömülü bir akım olmaktan ibaret olmadığı kanaati ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis whose subject matter is Impressionist Movement in Music, is to explore the characteristics of the Impressionist Movement and to understand the reasons for, importance and consequences of it to be a bridge between 19th and 20th centuries, to analyze composers and artists and to carry out an evaluation of the importance and characteristics of this period in music and art.Titles and case studies are chosen according to the goal specified above and is organized in sections namely before, during and after impressionist movement.Faure, creating poetic melodies and harmonies that are flowing in the sea of colors is an important composer in terms of the authenticity of language among French composers in 19th century before Debussy. He is chromatic, but not like Wagner, Brahms or Bruckner. Even though he has shaped his music in a modal and harmonic way like Debussy, he stayed within the limits of tradition of harmonic hierarchy that Debussy had quickly abandoned. Faure is regarded as the foreteller of Ravel and Debussy?s music and Ravel?s teacher. That is why Faure and his art work that function as a bridge for impressionists is chosen for the analysis of the period before-impressionism.Debussy and Ravel?s string quartets are composed within early times of their career, carry first signs of their style and later work, are in similar format and only samples they have written in that format and are important art pieces of chamber music repertoire. Because of these similarities, these two musicians of the impressionist period and their music are chosen to make a comparison and to paint a holistic picture of the movement. In the after-impressionism period, composers and pieces that are influenced by that period are analyzed.In the conclusion part, characteristics, distinctions and importance of impressionism in art and music are highlighted. As a sub-category of program music, impressionism is expressed not only as a genre that is buried in the past but a genre that represents the spirit in relation to the artist?s approach.