Türkiye'de sahnelenen Antik Yunan oyunları ve kültür politikalarındaki yeri
Staging of Ancient Greek plays in Turkey and their role in cultural policies
  1. Tez No: 263063
  2. Yazar: BURCU YASEMİN ŞEYBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN GÜRÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
?Türkiye'de Sahnelenen Antik Yunan Oyunları ve Kültür Politikalarındaki Yeri? adlı doktora tezi, Türkiye kültür devriminin yaşandığı ve bu doğrultuda kültür politikalarının şekillendiği Tek Parti döneminde Antik Yunan oyunlarının bu sürece nasıl ve ne ölçüde etki ettiğini değerlendirmiştir. Tezin tarihsel gelişim içinde kültür politikalarının gelişimini inceleyen ilk iki bölümünde kültür politikalarının genel tanımı, aktörleri ve amaçları tartışılacaktır. Bu bölümler ayrıca Batı ve Batı dışı ulus devletlerde kültür politikalarının farklarına işaret edecek ve ardından Türkiye'nin kültür politikalarını Türk modernleşmesi paralelinde ele alacaktır. Son bölümde ise Antik Yunan oyunlarının Tek Parti dönemi kültür politikalarının hedefleri ve programı içindeki yeri ve ulusal kimliğin ve ulusal kültürün şekillenmesine katkısı ele alınacaktır.Tezin araştırma kısmında kültür politikaları üzerine Batıda ve Türkiye'de var olan çalışmalar incelenmiştir. Kültür politikalarının Batı dışı modernleşmelerdeki hedef ve uygulamalarının farklılıklarının tespiti için modernleşme kuramı çerçevesinde bu politikalar tekrar değerlendirilmiştir. Tek Parti Dönemi kültür politikalarının derinlemesine analizi için Türkiye kültür devriminin hedeflerini belirleyen Kemalist ilkelere başvurulmuştur. Bu dönemde ortaya çıkan belli başlı kültür ve eğitim kurumlarının amaç ve programları da bu doğrultuda analiz edilmiştir. Çoğu bu kültür ve eğitim kurumları tarafından çevrilen, sahnelenen ve eğitim malzemesi olarak kullanılan Antik Yunan oyunlarının Tek Parti dönemi kültür politikaları içindeki yeri ve bu politikalara ideolojik ve uygulamaya yönelik katkıları değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma, Türkiye'de pek az işlenmiş iki konu olan kültür politikaları ve Antik Yunan oyunları hakkındaki literatüre bir katkı yapmayı ve tiyatro ve kültür politikalarına disiplinlerarası bir yaklaşım sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The PhD thesis titled ?Staging of Ancient Greek Plays in Turkey and Their Role in Cultural Policies? analyzes how, and to what extent Ancient Greek Plays effected the Turkish cultural revolution, and thus the shaping of cultural policies during the One Party Period in Turkey. The first two chapters that cover the historical develeopment of cultural policies also discuss the definitions of cultural policies, their actors and aims. These chapters also point out the differences between the cultural policies of Western, and non-Western nation-states, and analyze Turkish cultural policies in respect to Turkish modernization. The final chapter questions the role of Ancient Greek plays in the scopes, and program of One Party Period?s cultural policies, and their contribution to the shaping of national identity and culture.The theoratical research is mostly concentrated on the literature on cultural policies in the West, and in Turkey. In order to diagnose the differences between Western and non-Western nation-states? cultural policies, these policies were re-examined in the light of modernisation theory. For an in-depth analysis of One Party Period?s cultural policies, refrences were made to the Kemalist principles that set the goals for Turkish cultural revolution. In addition, the missions and programs of the leading cultural and educational institutions of this period were studied accordingly. The role of Ancient Greek plays? ideological, and practical contribution to the One Party Period?s cultural policies were discussed in the light of the Ancient Greek plays which were translated, staged, and used as educational material in these leading cultural and educational institutions. This study aims to both make a contribution to the studies of Ancient Greek plays, and cultural policies in Turkey, and provide an interdisciplinary approach to the studies made in both fields.