Michel Foucault düşüncesinde söylem, düzen ve hakikat
The discourse, order and truth in Michel Foucault?s thinking
  1. Tez No: 263064
  2. Yazar: AYHAN ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çağımızın en önemli düşünürlerinden biri olan Michel Foucault, felsefeden edebiyata, sosyolojiden sanata uzanan geniş bir yelpazede adalet, tıp, psikiyatri ve cinsellik açısından yeni bir entelektüel kavrayış önererek, düşünce dünyasını kökten sarsmıştır. Bu yeni entelektüel kavrayış klasik epistemoloji ve ontoloji anlayışını eleştirerek kendisini ortaya koymuştur. Klasik epistemolojinin özne-bilinç eksenli bilgi felsefesi Foucault'da yerini söylem ve iktidar eksenli bir bilgi felsefesine bırakmıştır. Zira artık tek hakikat, tek bilim ve tek düzen yerine iktidarın merkez kavram olduğu çok boyutlu bir söylem,düzen ve hakikat vardır. Bilgi ve hakikat ile iktidarın ilişkisi, söylemler arasındaki iktidar etkileri bu yeni epistemolojik ? ontolojik tarzın ve Foucault'nun arkeolojik ve soybilimsel yönteminin ana hatlarını oluşturur.İşte bu çalışmada amaçlanan da Foucault'nun klasik epistemoloji ve ontoloji geleneğini söylem, düzen ve hakikat kavramları ekseninde nasıl yeniden şekillendirdiğini ortaya koymak, bilgi ve hakikat ile iktidar arasındaki ilişkilerin Foucault düşüncesinde oynadığı rolü Foucault'da Tarihsel Çözümleme, Söylemsel Oluşum Sistemleri, Bilgi ve İktidar Katmanları, Bilgi-İktidar İlişkileri başlıkları altında tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Michel Foucault, one of the most important philosophers of our age, has had a deep impact to the intellectual world by offering a new intellectual conception in terms of justice, medicine, psychology and sexuality within a broad spectrum of philosophy, literature, sociology and arts. That new intellectual approach states itself by critisizing classic conceptions of epistemology and ontology. The discourse and power oriented epistemology in Foucault's work replaces the subject-conscious oriented approach of the classical epistemology. Thus, multi-faceted discourse, order and truth with the concept of power in the center, replaces the single truth, single science, single order model. The relations of science and truth with the power, and influences of power over discourses, compose the backbone of both the new epistemological-ontological approach and Foucault?s methodology of archeology and genealogy.The aim of this study is to reveal how Foucault reformed the classic traditions of epistemology and ontology through discourse, truth and order and to state what role the relations of science and truth with the power played in Foucault's philosophy. That analysis consists of the following headlines:“Historical Analysis in Foucault”,“Systems of Discursive Formation”,“Stratums of Knowledge and Power”and“Knowledge-Power Relations”.