Fikri mülki haklarının doğrudan yabancı yatırımlar üzerine etkisi: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir araştırma
The effect of intellectual property rights on foreign direct investment: a study on developing countries
  1. Tez No: 263155
  2. Yazar: MURAT MUSTAFA KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada amaç yabancı yatırımları etkileyen faktörlerden bir olan Fikri Mülkiyet Hakları'nın (FMH) önemini gelişmekte olan ülkeler perspektifinde anlamaya çalışmaktır. Bu süreçte FMH yanında ekonomik yapılara ilişkin göstergeler de incelenmiştir. Tezin çerçevesi dâhilinde FMH'nin bir göstergesi olarak Ginarte ve Park'ın geliştirdiği indeks, temel olarak uluslararası antlaşma ve hukuksal altyapıya ilişkin korumacı faktörleri barındırdığı için kullanılmıştır. Yine FMH'nin bir göstergesi olarak on faklı kategorik bileşenden oluşan Özgürlük İndeksi (Öİ) modele dahil edilmiştir. Öİ bileşenlerinin alt ve üst gelir gruplarında yer alan ülkeler açısından bir faklılaşmaya neden olup olmadığı araştırılmıştır. Uygulanan panel veri analiz tekniği fikri mülki haklarının geliştirilmesine yönelik atılan adımların doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde olumlu etkisinin olduğunu göstermiştir. Uygulanan analiz kişi başına düşen milli gelir(satın alma gücü paritesine göre), ülkelerin toplam borç yükleri (devlet güvencesi altında olan), ülkelerin rezervleri (altın dâhil), ekonomilerin dış ticarete açıklık düzeyleri ve ekonomik büyümenin doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde etkilerinin olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the aim is to understand the importance of those factors that affect the Foreign Direct Investments (FDI), especially Intellectual Property Rights (IPRs) in terms of the developing countries? perspective. Through the research in addition to IPRs some other economical variables were also examined. As an indicator for IPR the index developed by Ginarte and Park that includes factors like international treaties and juristic structure of protective infrastructure has been used. Freedom Index (FI) consist of ten components has been replaced as another indicator for IPRs. It was examined that if any differentiation of attracting FDI exist between lower-middle-income and upper-middle-income countries through components of FI. The panel data analysis prevailed that further steps to protect intellectual property rights may enhance FDI. This analysis also suggests that GDP per capita (purchasing power parity), external depth stock (publicly guaranteed), reserves (including gold), openness to trade, and growth could be effective on the FDI.