Türkiye işgücü piyasasında gücenmişlik, gücenmiş işçi profili ve gücenmişiliğe ilişkin ekonometrik bir analiz
Discourage in labor market in Turkey, discouraged worker profile and econometric analysis related to discourage
  1. Tez No: 263154
  2. Yazar: SEDA TEKELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bir ülkenin işgücü piyasası durumunu yansıtan temel değişkenler işgücüne katılım oranı ve işsizlik oranıdır. İki değişken arasındaki ilişkinin yönü hem tek başına bireyin hem de hanehalkının işgücüne katılımı üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca bu değişkenler ekonominin durgunluk ve genişleme dönemlerinde farklılık göstermekte, bu da işgücüne katılım kararı üzerinde etkili olmaktadır. Ekonomik durgunluk döneminde, ilave işçi etkisi işgücüne katılımı arttırırken; gücenmiş işçi etkisi ise katılımı azaltmaktadır. Buna göre işgücüne katılım oranı ile işsizlik arasındaki pozitif ilişki ?ilave işçi etkisi?; negatif ilişki ise ?gücenmiş işçi etkisi? olarak tanımlanmaktadır. İlave ve gücenmiş işçi etkileri, bir ülkenin hesaplanan işsizlik oranının gerçek işsizlik oranı olup olmadığını belirlemeyi sağlamaktadır. İlave işçi etkisi ekonomik durgunluk döneminde istatistiklere yansıyan işsizlik oranının gerçek işsizlik oranının üzerinde olduğunu ifade ederken; gücenmiş işçi etkisi ise hesaplanan işsizlik oranının gerçek işsizlik oranının altında olduğunu göstermektedir. Çalışmanın amacı, gücenmiş işçi kavramını ve bu kavrama yönelik yaklaşımları ortaya koyarak Türkiye için ?gücenmiş işçi etkisi? ve ?gücenmişlik? kavramını incelemektir. Ayrıca Türkiye'de işgücüne katılım oranı ile işsizlik oranı arasındaki ilişkinin yönünü ekonometrik bir analizle ortaya koymak ve Türkiye için gücenmiş işçi profili oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Reflection of country?s labor market is labor force participation rate and unemployment rate. The direction of the relationship between two variables has been effective on both the individual and the household's labor force participation. In terms of economy and the expansion to recession these variables can also vary, therefore it has an effect on labor force participation decisions. During the economic recession, effect of added worker raises the workers participation, decreases effect of offended workers participation. Accordingly, the positive relationship between labor force participation rate and unemployment is defined as added worker effect, negative relationship is defined as discouraged worker effect. Effects of added and discouraged workers provide to determine a country's unemployment rate whether the real unemployment rate or not. During the economic recession effect of added workers the unemployment rate reflected in statistics implies that it is higher than the real unemployment rate; effects of discouraged workers estimates that unemployment rate is lower than the real unemployment. The aim of the study is put forward the term of discouraged worker and examines the concept of effects of discouraged worker and discouraged in Turkey with the approaches that are introduced. Also with the econometric analysis is exposed direction the relationship between Turkey?s labor force participation rate and the unemployment rate and created a profile fort he discouraged worker in Turkey.