Uluslararası gayrimenkul firmalarının hizmet içi eğitimlerinde iletişim becerileri: Realty World Firmasının Türkiye örneği
Jop training communication abilities of international real esatate companies: Sampel of Realty World Companies in Turkey
  1. Tez No: 263163
  2. Yazar: GÜRKAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde emlak sektörü büyük bir yatırım alanına dönüşmüştür. 2007 yılının başında mortgage'ın (ipotekli konut finansmanı) devreye girmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde emlak sektöründe yeni istihdamların yaratılması, markalı gayrimenkul firmalarının ve profesyonel emlak danışmanlarının sayısında artış olması beklenmektedir. Emlak sektöründeki bu gelişme hem çalışanları hem de müşterileri farklı bir beklenti içine sokmuşken, satılan gayrimenkullerin de değerlerini arttırmıştır.Rekabetin yoğunlaştığı, profesyonel olarak çalışmayan ve müşterilerinin beklentilerini gerçekleştiremeyen birçok gayrimenkul firmasının olduğu sektörde, firmalar müşterilerine gösterdikleri ilgi, güven, samimiyet ve dostlukla farklılıklarını ortaya koymaktadırlar. Gelişen teknoloji artık insan ilişkilerini birçok yönden değiştirmiştir. Eskiden bakkaldan alışveriş yapanlar, şimdi büyük alışveriş merkezlerinden, süpermarketlerden ve hatta internet üzerinden alışverişe başlamışlardır. Günümüzün müşterisi, bilgi ve eğitim düzeyi yüksek, bilinçli ve seçici bir topluluktur. Müşteri, kendisine değer verilmesini ve bu değerin birlikte çalıştığı şirketler tarafından gösterilmesini istemektedir. Müşteriler kendilerine sunulan ürünlerin düşük maliyetli ama kaliteli olmasını arzu etmektedir. Bu ürün veya hizmetler, müşterilerin gereksinimlerini karşılamaya yönelik ve yararlı olmalıdır. Müşteriler kendileri ile dürüst, yakın, sıcak, güvene dayalı bir ilişki kurulmasını, yürütülmesini istemektedirler.Bu durum emlak sektöründe yer alan uluslararası gayrimenkul firmalarının, müşteri ile iletişime geçen, ihtiyaç ve beklentilerini gidermeye çalışan ofis sahibi ve emlak danışmanlarına sektörel eğitimin yanı sıra müşteri ile iletişim eğitimi de vermelerine yol açmıştır. Firmalar bu konu ile ilgili kurallar-prosedürler oluşturma sürecine girmişlerdir.Bu noktadan hareketle araştırmanın amacı; ?Uluslararası Gayrimenkul Firmalarının Hizmetiçi Eğitimlerinde İletişim Becerileri: Realty World Firmasının Türkiye Örneği? incelenmesine yöneliktir. Çalışmada Türkiye'de bulunan Realty World'ün hizmet içi eğitimleri incelenecek ve eğitimlerinde yer alan müşteri ile ilişkilerini şekillendiren iletişim becerileri etkinliği, eğitime katılan/katılacak emlak danışmanlarına yapılacak anketlerle ölçülecektir.
Özet (Çeviri)
Real estate sector has transformed in to a large investment field currently. It is expected during the forthcoming period that there will be creation of new employment in the real estate sector and increase in the number of the branded real estate companies and in the number of professional real estate consultants with the beginning of the mortgage (secured housing finance) at the start of 2007. While this development in the real estate sector has put both the workforce and the customers in to an different expectations, it has also caused increase for the real estate that has been sold.In the sector, where the competition is fierce and where there are a lot of real estate companies that do not work in professional manner and not being able to cater for the expectations of the customers, companies put down their differences with the attention, confidence, frankness and the friendship that they show for their customers. The developing technology has now changed human relationships in many different ways. People, who used to shop from the corner store before, have now started to shop at the large shopping centres, at supermarkets and even from the internet. The customer of today is conscious and selective society, whose knowledge and education levels are high. The customer wants to be valued and requires the provision of this valuation to be shown by the companies that they work together. Customers require that the products offered to them should be low cost but they should come with the quality also. These products or services should be able to full fill their requirements and should be beneficial. Customers look for the creation and conduct of a relationship that is honest, close, warm and confident.This situation has resulted for the international real estate companies that are located in the real estate sector to provide sector training as well as the communication with the customer training for the office owners and real estate consultants, who communicate with the customer and who try to cater for the requirements and expectations of the customers. Companies have now started to be involved in the creation of processes for the rules ? procedures in relation to these issues.Taking this as the starting point, the aim of the research is directed towards the study of the ?Job Traning Communication Abilities Of International Real Estate Companies: Sample Of Realty World Companies In Turkey? of the international real estate brands that are located in Turkey. On the job trainings of the Realty World, which operate in Turkey, will be examined and the effectiveness of the communication abilities, which configures the relationships with the customers will be measured through the use of surveys, which shall be conducted with the real estate consultants, who have either participated or will participate at the trainings.