Türkiye'de ulusal kanallarda yayınlanan prime-time televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyet rolleri açısından ailenin sunumu
Representation of family in national prime-time television serials through gender roles
- Tez No: 263180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL YAKTIL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Televizyon, bir toplumdaki hakim kültürel değerleri, inanışları ve ortak yargıları yeniden üreten en güçlü kitle iletişim araçlarından birisidir. Toplumsal cinsiyet rolleri de toplumda baskın bir şekilde varlığını sürdüren, kadına ve erkeğe toplum tarafından atfedilen birtakım nitelikler olarak bu ortak inanış ve yargılardan birisidir. Televizyon bu rolleri, kullandığı anlatı yapıları ile yeniden üreterek topluma sunmaktadır. Televizyonun en yaygın anlatı biçimlerinden birisi olan televizyon dizileri, bu yeniden üretme ve sunma sürecinin önemli bir parçasıdır.Televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği en yaygın ve önemli temalardan birisi, ailedir. Aile, tarih boyunca geçirdiği değişimlerle birlikte kadın ve erkek için farklı rollerin üretildiği ve deneyimlendiği, bu rollerin gelecek nesillere aktarıldığı bir ortam olmuştur. Televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyet rollerinin aile içinde sunumu, kadın ve erkeğin farklı alanlarda farklı rollerle sunulması şeklinde gerçekleşmektedir.Türk toplumu halen geleneksel olarak ataerkil yapının aile içinde devam ettirildiği, kadın ve erkeğin rollerinin belirgin şekilde birbirinden ayrıldığı bir toplumdur. Bu durum televizyon dizilerinde sunulan ailelere de açık bir şekilde yansımaktadır. Bu araştırma, kadın ve erkeğin Türk aile yapısı içindeki yerleri ve rollerine odaklanarak, en çok izlenen televizyon dizilerinde toplumsal cinsiyet roller açısından ailenin nasıl sunulduğuna betimsel bir yaklaşım ile açıklık getirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Television is one of the most powerful mass media, reproducing cultural values, beliefs and common attitudes prevailing in a society. Gender roles are one of these common beliefs and attitudes that exist dominantly in a society, attributed to women and men by people. Television reproduces gender roles through its narrative structures and distributes them again to that society. Television serials, being one of the most used narrative forms of television, has much to do with this reproduction process.The family is one of the most common and important themes by which gender roles are reproduced in television serials. After all the changes it underwent through the history, it became an environment in which different roles are produced and be experienced for women and men, as well as these roles are transmitted to the future generations. Representation of gender roles within the family in television serials occur as women and men being represented in different places, with different roles.Turkish society is still considered as a traditional society in which patriarchy prevails within the family, and the roles of women and men are separated obviously. This situation reflects in the families, represented in television serials. This research focuses on places and roles of women and men within Turkish family structure and tries to reveal how the family in television serials is represented from the point of gender roles, approaching the issue with a depictive and judgemental method.