Düziçili Aşık Mustafa Çabuk: Hikâye repertuvarı ve türkülü hikâyeleri (inceleme-metin)
Minstrel Mustafa Çabuk from Düziçi: Story repertoire and folk song stories (analysis-text)
  1. Tez No: 263191
  2. Yazar: EMİNE KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖRKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Âşık Mustafa Çabuk'un hayatı-sanatı-repertuvarı hakkında bilgiler edinildikten sonra bu bilgiler hem hikâye anlatma geleneği açısından hem de Performans Teori'ye göre sınıflandırılmıştır. Tezde, Düziçi'nde yaşayan türkülü hikâye anlatma geleneği, Âşık Mustafa Çabuk'un repertuvarı ve bu hikâyelerden seçilen sekiz hikâyenin (Bey Mayıl, Esmehan, Dadaloğlu, Kamberoğlu ile Senem, Genç Osman, Paşaoğlu Necip, Karacaoğlan Türküleri ile âşığın kendi eserleri) incelenmiştir. Folklorun ?canlı bir gösterim? oluşunda Âşık Mustafa Çabuk'tan derlenen ve bunların içinden seçilen türkülü hikâyelerin ?anlatıcı-dinleyici? ilişkisi, ?metin?, ?musiki? ve ?gelenek? gibi unsurların bulunması ve yazıya aktarılan bu folklor ürünlerini kolektif niteliğe büründürdüğü görülmektedir. Tezde inceleme yöntemi olarak İsmail Görkem'in ?Halk Hikâyeleri Araştırmaları, Çukurovalı Âşık Mustafa Köse ve Hikâye Repertuvarı? adlı çalışmasında Performans Teori yöntemi, türkülü hikâyelerin yazıya geçirilmesinde uygulanan ağız araştırmaları transkripsiyon yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
After getting informations about Minstrel Mustafa Çabuk?s life-performance-repertoire, there informations are categorized in terms of story telling tradition and Performance Theory. In this study, the story tradition in Düziçi, Minstrel Mustafa Çabuk?s folk song stories repertoire and eigth of them (Bey Mayıl, Esmehan, Dadaloğlu, Kamberoğlu ile Senem, Genç Osman, Paşaoğlu Necip, Karacaoğlan Türküleri ile âşığın kendi eserleri) are examined in detail. It is seen that the reason of ?alive demonstration? of folklore is that the folk songs stories which are obtained from Minstrel Mustafa Çabuk have the features of ?narrator-listener? relationships, ?text?, ?music? and ?tradition?. Moreover, he wraps the writing down folklore products to collective nature. In this study, Performance Theory method which is used by İsmail Görkem in his study of ?Halk Hikâyeleri Araştırmaları, Çukurovalı Âşık Mustafa Köse ve Hikâye Repertuvarı?, accent survey transcription method which is applied when puttuing folk song stories to writing are used as method of investigation.