İnternet reklamcılığında yeni bir mecra: Arama motoru reklamcılığı
A new medium on the internet advertising: Search engine advertising
- Tez No: 263268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARPAT AKTUĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Küreselleşmenin etkileri ve bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeler; ekonomik, toplumsal ve siyasi alanda bilgi akışını hızlandırmıştır. Bu değişimlerin sonucunda; bireylerin bilgiye erişim hızları artarak, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olaylar kısa sürede dünya genelinde duyulmaya başlanmıştır. Bu gelişmeler tüketici talep ve beklentilerini değiştirirken, işletmeler arasında da yoğun rekabet ortamı yaratmıştır. Bu bağlamda işletmeler, mesaj bombardımanı altında yaşayan hedef kitlesinin dikkatini çekmek ve rakiplerinden farklılaşmak için müşteri odaklı pazarlama stratejileri geliştirmeye başlamışlardır.İnternetin günlük yaşam içinde yaygınlaşması, reklam mesajlarının iletiminde yeni bir mecra olarak internetin kullanılmasında etkili olmuştur. Günümüzde arama motorları, internet kullanım tercihlerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Tüketiciler bir ürün veya hizmet satın almadan önce arama motorlarında konuyla ilgili araştırma yapmakta ve satın alma kararını bu bilgilerle değerlendirmektedir. Bu bağlamda bilgiye erişim sürecinde internet kullanıcılarının yoğun bir biçimde arama motorlarına yönelmesi, arama motorlarının reklam mecrası olarak kullanımına sebep olmuştur. İşletmeler, marka bilinirliklerini yükseltmek, satışlarını arttırmak, kurumsal internet sitesine trafik sağlayarak hedef kitlelerine markalarıyla ilgili bilgi sunmak amacıyla arama motorlarını etkin olarak kullanmaya başlamışlardır. Amacı bilgi almak olan arama motoru kullanıcıları, reklam mesajlarına da ilgi göstermekte ve bu mesajları daha rahat algılamaktadır.Bu çerçevede ?İnternet Reklamcılığında Yeni Bir Mecra: Arama Motoru Reklamcılığı? adlı tez çalışması kapsamında, arama motoru reklamcılığı derinlemesine irdelenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında arama motoru yetkilileriyle arama motoru reklamcılığıyla ilgili mülakat gerçekleştirilmiş ve arama motoru reklamcılığını tercih eden işletmelerin tercih nedenleri, gelecekte yatırım görüşleri ile arama motoru reklamcılığının oluşum süreci anket yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of globalization and the developments on the information communication technologies accelerated the information flow on the economical, social and political areas. As a result of these changes; the information access speed of the individuals has started increasing and the incidents that happening at any where in the world started to be heard worldwide in short time. The consumer demands and expectations are started changing while the heavy competition began to occur between companies because of these changes. In this context, the companies started developing consumer oriented marketing strategies to take the attention of the consumers who are living in a message bombard and to differentiate themselves from the competitors.The widespread usage of the internet in the daily lives influenced the internet used as a medium of conveying the advertising messages. Today the search engines take the first places in the internet usages choices. The consumers search about a product or service from the search engines and then they make a decision about purchasing with this information. In this context; because the internet users appeal to the search engines in the information access process, the search engines started to be used as an advertising medium. The organizations started using the search engines actively to increase their brand awareness, to increase their sellings, to give information to target audiences about their brands with providing traffic to their corporate web sites. The search engine users whose aim are to get information show interest to the advertising messages and perceive those messages more easily.With this frame, the search engine advertising has been examined deeply within the thesis called ?A New Medium On The Internet Advertising: Search Engine Advertising?. Also interviews has been made with authorized individuals of search engines about search engine advertising and the reasons to choose search engine advertising, the investment views of future, the formation process of search engine advertising has been examined with survey method.