Temel sanat ögesi olarak ritmin diğer ögelerle olan ilişkisi ve çağımız sanatında ritm
- Tez No: 26327
- Danışmanlar: PROF. OKTAY ANILANMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Temel sanat öğesi olarak ritmin diğer öğelerle olan ilişkisi ve çağımız sanatında ritm incelenirken I. Bölüm de tanımlara, doğada, yaşamda ve tasarımda ritm konusuna değinilmiş Ritm kavramının tasarımda nasıl varolduğu ve diğer tasarım ilke ve ögeleriyle ilişkisi örneklerle araş tırılmıştır. Başlangıçtan günümüze çağımız sanatını oluşturan akımlar ve bu yeni eğilimlerde ritm kavramının kendini nasıl gösterdiği 2. bölümde incelenmiştir. 3. Bölümde günümüzde yeni düşüncelerle birlikte sana tı nasıl kavradığımız ve Ritm kavramının bu kavrayışta kar şımıza çıkışı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY While examining "The correlation of Rhythm as a basic element of Art with other elements and Rhythm in the art of aur era, Section I covers the definitions and the subject of Rhythm in..nature, in life and in composition and gives.examples about how the Rhythm concept appears in compositions and its relations with other principles and elements of composition. Section II covers the movements that formed art of our time from the very beganning, and examines how the Rhythm concept shows itself in every new tendency.. Section III is a brief commentary on how we conceive art together with the new thoughts of our era and how the Rhythm concept finds itself in this conceptions.