Lebensvorstellungen und wahrnehmungsweisen zwischen tradition und moderne in Selim Özdoğans roman 'Die Tochter Des Schmieds'
Selim Özdoğan'ın 'Demirci'nin Kızı' adlı romanında gelenek ve modernizmin yaşama dair imge ve dünyayı algılama biçimlerine etkileri
- Tez No: 263287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS PAMUKOĞLU DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Selim Özdoğan`ın `Demircinin Kızı' adli romanındaki figürlerin yaşam tahayyüllerini ve deneyim alanlarını, modernleşme, kültür, kültürlerarasılık ve yabancılık kavramları bağlamında incelemektir.Tezin giriş bölümünde, 20. yy.`in ikinci yarısında yaşanan Almanya`ya göçün tarihçesi verilmektedir. Birinci bölümde romanı incelenen yazar Selim Özdoğan`ın, diğer Türk-Alman yazarların eserleri ve onların edebiyata bakış açıları ışığında, edebiyattaki yerinin anlatılması amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise romanın incelenmesinde kurumsal temeli teşkil eden teorilere yer verilmiştir. Bu bölümdeki amaç kültürün, kültürlerarası etkileşimin ve yabancılığın tanımını yapmak ve bunları var olan teorilerden yola çıkarak incelemektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, romanda geçen figürlerin yaşam tahayyüllerini ve deneyim alanlarını daha önce ele alınmış teoriler bağlamında incelemek hedeflenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde Fatih Akın'ın `Yaşamın Kıyısında' adlı filmi ile Selim Özdoğan`ın Anadolu insanının modernleşme sancısını konu alan `Demirci'nin Kızı' adlı romanı karsılaştırılmakta, iki eser arasında örtüşen ve örtüşmeyen noktalara değinilmektedir.Çalışmanın son bölümünü oluşturan sonuç bölümünde ise kısa bir özet oluşturularak ne gibi konulara değinildiğinin ve ne tür sonuçlara ulaşıldığının bir değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the living imaginations and fields of experience of the figures in the novel ?Die Tochter des Schmieds? of Selim Özdoğan? in the context of modernization, culture, interculturalism and foreign concepts.In the introduction of the thesis the history of immigration to Germany, which was experienced in the second half of the 20th century, is given.The first section intends to describe the place of Selim Özdoğan in the literature, whose novel will be examined in this study in the light of literature of the other Turkish-German authors and their perspectives.In the second part the theories, which constitute the institutional basis of the novel examined, are given.The purpose in this section is to describe the culture, the intercultural interaction and the foreignness and to analyse these concepts based on the existing theories.In the third section the purpose is to examine the living imaginations and fields of experience of the figures in the novel in the context of the previously mentioned theories.In the fourth chapter, Fatih Akın's film 'The Edge of Heaven' is compared with Selim Özdoğan?s novel ?Die Tochter des Schmieds?, which is about throes of modernization of the Anatolian people. Additionally non-overlapping and overlapping points between the two works are dealt in this chapter.In the conclusion part of this study what kind of topics are discoursed and what kind of results have been achieved are evaluated.