Vıçıtırın-Kosova Türk ağzı
Turkish dialect in Vushtrri-Kosova
  1. Tez No: 263288
  2. Yazar: ALPAY İGCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tezde Vıçıtırın Türk ağzı incelenmiştir. Söz konusu ağız Balkanlar'da yer alan Kosova Cumhuriyeti'nin Vıçıtırın şehrinde konuşulur. Bu ağız Türkiye Türkçesi ağızlarının Rumeli bölgesinin Batı Rumeli koluna dâhildir.Bölgede derlenen metinlerin transkripsiyonu yapıldıktan sonra dil özellikleri incelenmiştir.Ses Bilgisi bölümünde ünlü ve ünsüzlerin özellikleri, ünlü ve ünsüz değişmeleri belirtilmiştir. Bu gibi özellikler verilirken, belirtilen durumun karakteristik olup olmaması veya yaygın olup olmamasına göre inceleme yapılmıştır.Şekil Bilgisi bölümünde yapım ve çekim ekleri incelemelerinde, fonksiyonları da belirtilmiştir.Kelime çeşitleri ve cümle özellikleri, metinlerde geçen örneklere dayanılarak verilmiştir.Sözlük bölümünde metinlerde geçen ve Türkiye Türkçesi yazı diline göre anlam ya da sesçe farklı olan sözler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Vushtrri/Vu?itrn/Vıçıtırın Turkish dialect is researched. This dialect is spoken in city of Vushtrri/Vu?itrn/Vıçıtırın. Vushtrri is in Republic of Kosova which is in Balkans. In classification of Turkey Turkish dialects, this dialect is in Balkans dialect areas west region, in West Balkans dialects area.Compiled texts are transcripted. Then theirs features are examinated.In chapter of Phonetics, features of vowels and consonants, voice changes of vowels and consonants are researched. Each voice situation is shown on characteristical or non-characteristical title. Also common or uncommon criterias are used.In chapter of Morphology, affixes (derivative suffixes) and inflections are researched within their functions.Word types and sentence features are used from texts.In chapter of Dictionary, words are placed from texts and these words have got differences. These differences are semantic or phonetic differences from Turkey Turkish written language.