Kent kültürü ve kentlilik bilincinin oluşmasında kent-yaşam dergilerinin etkisi ve İzmir örneği
Effects of city-life magazines?s at city culture and awareness of urban
- Tez No: 263286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İÇİN AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüzde kentler, küreselleşme ve kentleşmenin etkisiyle yerelliğini ve kültürünü koruyamamaktadır. Bireycilik de, yurttaşlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Ekonomik, siyasal, kültürel alanda devam etmekte olan küreselleşme, medya ve iletişim alanlarını da etkilemektedir. Medya kuruluşlarının ticari bir kurum ve haberlerin birer endüstriyel ürün olması dikkate alındığında, ulusal medyanın yerel kültürü korumakta yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Oysa toplumsallaşma sürecinde kitle iletişim araçlarına çok önemli görevler düşmektedir.Bu çalışma, ?Kent Kültürü ve Kentlilik Bilincinin Oluşmasında Kent-Yaşam Dergilerinin Etkisi Ve İzmir Örneği? başlığını taşımaktadır. Tezin konusu, kentleşmenin kent kültürü ve kent yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini incelemek, kent kültürü ve yurttaşlık bilincinin oluşumunda yerel basının rolünü sorgulamaktır.Günümüzde yerel basın yerel kamuoyu ve kent kültürü oluşturma konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle ?kent dergileri? öne çıkmaktadır. Çalışmada İzmir Life örneğinde, kent dergilerinin kent kültürüne katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today cities can?t protect their locallity and culture by the effects of globalisation and urbanization. Also individualism is effecting the citizenship negatively. Globalisation on economics, politics and culture is also effecting the media and communication fields. When we consider that media companies are commercial institutions and news are industrial products it is understood that communication tools have very important missions.Tis study is entitled as ?Effect of City Life Magazines? at City Culture and Awareness of Urban?. The aim fo this thesis is to analize the negative effects of urbanization in city culture and city life to examine the role of local media in creating city culture and awereness of citizenship.Today, local media is deficient in creating public opinion and city culture. Consequently, local magazines are coming forward. In this research Izmir Life Magazine is examined fort he influences of local magazines in city culture.