Darstellungsformen von gut und böse und ihre funktionen eine analyse anhand ausgewählter märchen der Grimms
İyi ve kötü?nün tasviri: Grimms masalların incelenmesi
- Tez No: 263301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARTİNA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İyi ve kötü'nün tasvirleri ve fonksiyonları. Seçilmiş Grimm masallarının analizi?adlı yüksek lisans tezimde, iyi ve kötünün tanımından yola çıkarak masallardaki bu özelliklerin yansımalarını inceledim. Bu yansımaların dışa vurumu, kişi, duygu, motif, sembol ve mekânlarda görülmektedir. İyi ve kötü kutuplaşması masalların temel yapı taşlarındandır. Tezim bunu baz alarak masalların gerçeğinin tam tersini mi yansıtır yoksa yaşamın bir aynası mıdır sorusuna cevap aramaktadır. Masallarda gerçek üstü olayların doğal bir şekilde anlatılma ve tasvir edilme anlayışı, bu edebiyat türünün kendine has özelliklerini daha detaylı araştırma gereğine yol açmıştır.Masallarda iyi ve kötünün yapısal incelemesi, edebiyatçı ve masal bilimcisi olan Max Lüthi'nin masal kuramları esas alınarak yapılmıştır. Lüthi masalı tek boyutlu olarak tanımlarken, iyi ve kötünün kesin bir çizgiyle ayrıldığını da ifade etmektedir. Yapısal bu özellik, kötünün masallarda sadece yer almasını değil, akabinde ortadan kaldırılma mecburiyetini de zorunlu kılmaktadır. Masallardaki olayları tetikleyen ve etkileyen unsurun kötülük olduğu da vurgulanırken, masal kahramanı kötü ve korkutucu unsurlarla karşılaşıp, bunları yenip yeni bir varoluş mertebesine ulaşmaktadır. Kısacası, iyiye giden yol, kötünün varlığına ve yok edilişine bağlıdır.Masalları sadece yapısal olarak değil, biçimsel olarak ele aldığımızda, iyi ve kötü niteliklerin kadın ve erkeklerdeki yansımalarını görmekteyiz. Kadınlarda iyi olma durumu güzellik, erdemlik, çalışkanlık ve sadakat ile tanımlanırken, bu nitelilikler prenses veya fakir kızlar tarafından yansıtıldığı gözlemlenmektedir; kötü özellikler ise cadı, üvey anne veya üvey kız kardeşlerde yansıtılmaktadır. Çocuk psikanalizci olan Bruno Bettelheim, cadıyı, çocukluk dönemine ait olan iyi anne ve ödipal dönemine ait olan kötü annenin karşılıklı olarak hareket etmesi olarak tanımlamaktadır.İyi kadın masal kahramanlarına karşılık, erkekler kurtarıcı ve koruyucu olarak nitelendirilmektedirler. Erkek masal kahramanı, zenginliğini ve gücünü aşkıyla birleştirip, kadın kahramanı fethetmektedir. Buna karşılık fakir bir aileden geliyorsa, cesaret ve kahramanlıkla ön plana çıkmaktadır. Erkeklerde kötülük ise kötü baba veya kurt aracılığıyla simgeleştirilir. Bu karakterler kadın kahramanı ölümcül tehlikeye atmalarıyla birlikte, aynı zamanda onların olgunlaşma süreçlerini de başlatmış olurlar.İyi ve kötü kavramları sadece insanlar üzerinde yansıtılmış olmuyor, masallardaki mekanlar da bu nitelikleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu mekanlar kişilerin ruhsal olarak gelişmesi ve olgunlaşması için bir ortam sağlamaktadır. Örneğin orman, masallarda derin, karanlık ve büyük olarak tanımlanırken, başta ürkütücü gelen yanı, masal kahramanı için şansının döndüğü yer olarak görülmekte. Pamuk prenses ormanda barınma imkanı bulurken kırmızı başlıklı kız ve Hansel ve Gretel için olgunlaşmanın gerçekleştiği yer olarak tanımlanmaktadır.Didaktik olarak iyi ve kötü kavramlara bakınca, masallar, pedagoglar, eğitmen, öğretmen ve anne babalar tarafından sık sık eleştirilmektedir ve korkutucu özelliğinden dolayı çocuklara ne derecede yararlı veya zararlı olduğu tartışılmaktadır. Fakat yine psikanalizciler ve edebiyatçılara göre masallardaki kötünün varlığı ve cezalandırılması bir zorunluluk olarak ifade edilmektedir. Ancak böyle çocuktaki içsel adalet duygusu oluşup, masallardan teselli ve iyimserlik kazanmaktadır. Bu duygu, masallarda iyi kahramana verilen ödülle daha dapekişmektedir. Ödül sadece zenginlikten ibaret değil, güzelliği, mutluluğu ve aşkı da içermektedir.
Özet (Çeviri)
In my master thesis entitled ?Depictions and Functions of Good and Evil. Analysis of Selected Grimm?s Tales? I have launched my analysis of the topic by attempting a definition of the evil and the good.The reflections of good and evil manifest themselves in characters, emotions, motives, symbols and places. The polarisation of the good and the evil is one of the foundations of fairy tales. My thesis seeks an answer to the question whether the fairy tale is a reflection of the opposite of the reality in the tale or is a mere reflection of it. The fact that super-real events are written about in a very natural tone led me to analyse in more detail the particularities of this literary genre.The structural analysis of the good and the evil in fairy tales has been based on Max Lüthi?s theories. Lüthi defines the fairy tale as one-dimensional and says that good and evil are on the opposite sides of the scale. This structure does not only make it necessary to include the evil in the tale but at the same time requires that it should be eliminated in the end. It is the evil that triggers and influences the events in the tale; and the tale?s hero is the person that overcomes these evil and frightening elements to step up to a new rank of existence. In short, achieving the good is dependent on the existence of the evil and its subsequent elimination.When looking not only at the structure but also the form of the fairy tale, one can observe the reflections of good and evil characteristics on women and men. For women, being good equates to being beautiful, virtuous, studious and faithful. These characteristics are represented by the princess or the poor girl. The evil in women on the other hand is personified in witches, step mothers and step sisters. The child psychoanalyst Bruno Bettelheim defines the witch as the interaction of the good mother image of the childhood period and the bad mother image of the oedipal period.The men at the side of good women are seen as saviours and protectors. The male fairy tale hero combines his wealth and power with his love to conquer the female hero. If, however the male protagonist is from a poor family, his courage and heroism are more accentuated.The evil in men is symbolised by the bad father or the wolf. While these characters push the female character into fatally dangerous situations, they also initiate her coming of age.Good and evil are not only represented through human characters but also through the characteristics of the space. At the same time space contributes to the characters? mental development and maturity. For example the forest is depicted as something deep, dark and big. And while it may seem to have a frightening quality, this space is also where the character?s fate turns around. Snow White finds a hiding in the woods, whereas for Little Red Riding Hood and Hansel and Gretel the forest is the place they mature in.In a didactic sense fairy tales are often criticised by pedagogues, teachers and parents for being frightening and their credentials as a nurturing literary genre are questioned from time to time. But psychoanalysts and authors point out that evil in fairy tales is inevitable and that it actually leads the child to develop an inherent sense of justice, consolation and positiveness. This is emphasised by the fact that the good characters get a reward at the end of the tale. This is not just a material reward but also includes beauty, happiness and love.