Eşref/Musavver Eşref Dergisi üzerinde bir inceleme
The research on Eşref/Musavver Eşref magazine
  1. Tez No: 263307
  2. Yazar: HÜRDÜNYA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Eşref/Musavver Eşref, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra İstanbul'da yayımlanmış mizah ve edebiyat dergilerindendir. 5 Mart 1325/18 Mart 1909-25 Şubat 1325/10 Mart 1910 tarihleri arasında 52 sayı çıkmıştır. İlk 26 sayıdan sonra dergi yeniden numaralandırılmış [ 1(27)-27(52)] ve 26 sayı daha yayın hayatını sürdürmüştür. İmtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü Hüseyin Nazmi, baş yazarı Şair Eşref'tir. Sırasıyla Baha Tevfik, Hüseyin Nazmi, Ahmet Rıfkı ve Cevdet Maşuk derginin sorumlu müdürü olmuşlardır.Eşref, bir mizah dergisi olmak iddiasıyla yayın hayatına atılmış ve ilk sayılarında kısmen bu çizgiyi yakalamış bir dergidir. Ancak dergiye bir bütün olarak bakıldığında, II. Meşrutiyet döneminde çıkan mizah dergileriyle muhavere, fıkra, bilmece kısımlarıyla benzerlik gösterse de Eşref ve Musavver Eşref, ciddî tonda kaleme alınmış yazılarıyla edebiyat dergileri arasında değerlendirilmesi gereken bir dergidir.Dergide az da olsa karikatüre yer verilmesine, mizahî muhavere, fıkra, bilmece, mizahî şiir ve yazıların olmasına rağmen ciddî tonda kaleme alınmış yazıların daha ağır bastığı görülmektedir. Derginin ilk sayılarında geleneksel divan şiiri tarzında eserlerin yanında hiciv, latife tonunda şiirler, fıkralar, muhavere ve anekdotlara geniş yer verilmiştir. 23. sayıda Baha Tevfik'in sorumlu müdür olmasıyla geleneksel şiirlerde ve mizahî yazılarda azalma görülür. Bu sayıdan itibaren, daha çok Servet-i Fünûn tarzında şiirlerle, mensur şiirlerle ve tenkit yazılarıyla derginin görünümü değişir.Eşref/Musavver Eşref II. Meşrutiyet döneminde yayın hayatına girmiş pek çok dergi gibi farklı siyasî ve edebiyat anlayışına sahip yazarları içinde barındıran ve zaman içinde geleneksel çizgisini terk ederek daha edebî bir dergi görünümüne kavuşan bir dergidir.
Özet (Çeviri)
Eşref and Musavver Eşref are two literature and humour magazines published after declaration of the II. Constitutional Monarchy in İstanbul. The magazine was published 52 numbers between March 1909 and March 1910. the magazine renumbered after the first 26 number and than continue publishing 26 numbers. Franchise owner of the magazine was Hüseyin Nazmi and the leader writer was Şair Eşref. The director in charge was, in turn in order, Hüseyin Nazmi, Baha Tevfik, Ahmet Rıfkı, Cevdet Maşuk.Eşref, published to being as a humour mahgazine and the first numbers was caught this line. When look the magazine as a whole, have a similarities in diaolog, anecdote, riddle parts with humour magazines which published in the II. Constitutional Monarchy. But the magazine should be evaluated as a literary magazine.Caricatures and humourous works such as anecdots, dialogs, riddles were included in teh magazine but serious tone works were published more than the others. In the first numbers of magazine, traditional poems, humourous poems published with humouros parts of magazine together. In the 23th number under directorship of Baha Tevfik the magazine left its traditional line and started to publishing artistic prose, short stories and the Servet-i Fünûn poetry, with respect to their style.Eşref/Musavver Eşref magazine, contains many writers who have an different political and litesry understanding, as many magazines which published after declaration of the II. Constitutional Monarchy.In time, the magazine left its traditional line and gained more literaturel and innovative appearence.