Postmodern ikonografide mitlerarasılık. Witkin, Giger, Gaultier, Merhige ve Spielberg'de beden ve cinsiyet hallerinin analizi
Intertexuality and myths in postmodern iconography analysis of Body and Gender in Witkin, Giger, Gaultier. Merhige, Spilberg
- Tez No: 263318
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Modernizm sonrasında 1960'lı yıllardan başlayarak gelişen postmodern teori ve postmodern durumun etkileri 1980'li yıllardan sonra görülmeye başlanmış ve sanatta değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerle birlikte beden ve cinsiyet konusu önemli bir hal almıştır. Bu tez ile postmodern teori, beden ve cinsiyet çalışmalarından hareketle çağdaş ikonografideki beden ve cinsiyet halleri analiz etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca yeni bir kavram olarak Mitlerarasılık açıklanacaktır. Bu bağlam çerçevesinde analizler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the modernism, the phenomenon of postmodernism and the postmodern theory that began to take shape through the end of 1960s, and whose effect began to be visible through the 1980s, has brought various perspectives having identifier impacts on the contemporary art. With this effects body and gender studies was became to important area at the academic researches. This thesis aimed to study body and gender positions of contemporary iconography with reference to postmodern theory, body and gender studies. Also intermythologies which is the new paradigm will be described with intertexuality.